Noc Modlitwy o Błogosławieństwo dla Polski w Lipsku nad Biebrzą – zaproszenie

Wiele parafii w Polsce a także na świecie w nocy z 23 na 24 września 2023 roku organizuje Noc Modlitwy o Błogosławieństwo dla Polski. Będzie to już kolejna edycja tego modlitewnego wydarzenia. Inicjatorem jest ks. Dominik Chmielewski, salezjanin i założyciel Ruchu Wojowników Maryi.

Geneza powstania inicjatywy

Do udziału w pierwszej edycji Nocy Modlitwy o Błogosławieństwo dla Polski zgłosiły się Kościoły i wspólnoty z 37. krajów na całym świecie. W Polsce było to ponad 650 parafii, które modliły się w intencji Ojczyzny. Świątynie często nie mieściły wiernych, a wielu chrześcijan włączało się w modlitwę za pośrednictwem mediów. Organizując to wydarzenie, nie spodziewano się, że przyjmie to formę tak licznego modlitewnego szturmu. Pierwsze czuwanie odbyło się 26 lutego 2022 roku, w 2 dni po napaści Rosji na Ukrainę. Pomysł zrodził się jednak kilka miesięcy wcześniej, gdy nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw. Jak mówił już później ks. Dominik Chmielewski: „Kiedy planowaliśmy to spotkanie z 26 na 27 lutego, trwała listopadowa nowenna do św. Andrzeja Boboli o to, by Niebo zainterweniowało w kontekście tych różnych niepokoi i prowokacji na granicy białoruskiej. Mieliśmy przekonanie, włożone nam przez Matkę Bożą do serc, że najważniejsze rzeczy będą działy się już niebawem i do tych wydarzeń musimy się przygotować”. Ludzie tłumnie gromadzili się w kościołach, aby wspólnie modlić się o błogosławieństwo dla Polski, pokój na Ukrainie i na świecie oraz bezpieczne jutro dla każdego z następnych pokoleń.

Cel modlitewnego czuwania

Jest to wydarzenie modlitewne oparte na modlitwie pokutnej, wołaniu błagalnym do Wszystkich Świętych i Błogosławionych Narodu Polskiego, modlitwie różańcowej, wspólnej Eucharystii oraz adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W sposób szczególny temu wydarzeniu patronuje Matka Boża, nasza pośredniczka i orędowniczka, a także św. Andrzej Bobola męczennik za wiarę i patron Polski. Podczas tego wydarzenia modlimy się o nowe wylanie Ducha Świętego na naszą Ojczyznę i pokój na świecie. Zanosimy również prośby w intencji naszych rodzin, za kapłanów, prosząc o Dary Ducha Świętego dla nich, a także o nowe powołania kapłańskie.

Modlitwa w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie

Sługa Boży, kardynał August Hlond mówił: „Nie zwyciężymy bronią, ale modlitwą, pokutą, miłością bliźniego i różańcem. Polska to naród wybrany przez Boga do wielkiego posłannictwa. Ma stanąć na czele maryjnego zjednoczenia narodów. Nastąpi wielki triumf Serca Matki Bożej, Królowej wszystkich ludów, po którym zakróluje Zbawiciel nad światem przez Polskę”. Dlatego, nie broń militarna a broń modlitwy, broń jakim jest różaniec, powinien być naszą główną obroną przed niebezpieczeństwem i złem, jakie nam grozi.

„Modlitwa za Ojczyznę to mój obowiązek i jednocześnie przejaw mojego patriotyzmu, przywiązania do miejsca, w którym Pan Bóg mnie postawił. To również moja odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny, którą postrzegam jako moją matkę, którą dał mi Bóg. Jestem dumny, że jestem Polakiem i mogę uczestniczyć w tej modlitewnej inicjatywie”. (Wojtek WM Augustów)

„Maryja prosi nas o modlitwę o pokój na świecie. Nie można nad tym przejść obojętnie. Jakiś czas temu uzmysłowiłem sobie, że oprócz modlitwy o pokój trzeba modlić się o łaskę przebaczenia i nawrócenia dla naszych nieprzyjaciół. Nie będzie pokoju, jeżeli w naszych sercach będzie panowała nienawiść. Szczególnie o tym myślę, kiedy wspominam Wołyń czy Katyń. Koniecznym jest, aby zacząć od siebie i modlić się o łaskę wybaczenia i pojednania. Dopiero wtedy możemy myśleć o tym, aby dobro zapanowało na świecie”. (Krzysiek WM Augustów).

Modlitwa w intencji rodzin i kapłanów

Żyjemy w trudnych czasach, kiedy wartości chrześcijańskie, katolickie, wartości takie jak rodzina oparta na tradycji w nauczaniu Kościoła katolickiego są deptane przez różnego rodzaju ideologie i wrogów Kościoła. Dlatego podejmujemy modlitwy za nasze rodziny, za tradycyjne rodziny, gdzie mężczyzna jako mąż i ojciec a kobieta jako żona i matka są autorytetem i wzorem naśladowania dla swoich dzieci. Podejmujemy też modlitwę o nierozerwalność sakramentu małżeństwa.

„Modlitwa za moją rodzinę jest wypełnieniem obowiązku, do którego powołał mnie Pan. Jako mąż i ojciec jestem odpowiedzialny za najbliższych, a pragnąc ich dobra, poprzez modlitwę potwierdzam zawierzenie rodziny opatrzności Bożej. To jak lokata w banku, która owocuje najwyższym możliwym oprocentowaniem – zbawieniem moim i mojej rodziny”. (Józek WM Augustów).

Podczas naszego modlitewnego czuwania chcemy również polecać naszych kapłanów, których Pan Bóg postawił na naszej drodze ziemskiego pielgrzymowania. W sposób szczególny modlimy się za Pasterzy i kapłanów naszej diecezji. Polecamy również intencje nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, których z roku na rok jest w Polsce coraz mniej.

„Modlitwa za kapłanów jest konieczna, ponieważ są naszymi duchowymi przewodnikami. Ich posługa polega na sprawowaniu sakramentów, głoszeniu Słowa Bożego oraz wspieraniu wiernych w duchowym wzroście. Poprzez modlitwę możemy wypraszać u Boga łaski dla kapłanów, aby byli mądrymi i odważnymi pasterzami, pełnymi miłości i współczucia. Modlitwa za kapłanów umacnia ich w trudnościach, które spotykają na co dzień”. (Maciek WM Augustów).

Zapraszamy do Lipska

„Wobec Pana Boga Wszechmogącego wraz z Królową Polski – Niepokalaną Dziewicą Maryją, prowadzeni przez patronów naszej Ojczyzny: św. Andrzeja Bobolę, św. Jana Pawła II i wszystkich Świętych naszego narodu, dziś z Lipska płynie wezwanie do zjednoczenia się w modlitwie o odwagę i zjednoczenie polskich serc w mocy Ducha Świętego, aby Jezus Chrystus zakrólował w każdej polskiej rodzinie i we wszystkim co Polskę stanowi”. Słowa zaproszenia kierują do wszystkich wiernych diecezji ełckiej Wojownicy Maryi wraz z księdzem proboszczem i wiernymi parafii Matki Bożej Anielskiej w Lipsku.

Przygraniczna Noc Modlitwy o błogosławieństwo dla Polski odbędzie się 23 września 2023 roku w parafii Matki Bożej Anielskiej w Lipsku. Mając świadomość niebezpieczeństwa militarnego, jakie nam grozi zza wschodniej granicy, a także z zagrożenia naszej wolności duchowej, która jest atakowana przez różnego rodzaju wrogie grupy, ideologie i media, nie możesz przejść obok tego obojętnie. Przybądź, aby wspólnie modlić się w tych wszystkich intencjach.

Marcin Kowalczyk

Pozostałe artykuły