Dzień Dziecka Utraconego

Obchody związane z Dniem Dziecka Utraconego w diecezji ełckiej w tym roku odbędą się w Ełku, w sobotę, 14 października 2023 r. Msza św. będzie sprawowana o godzinie 10.00 w parafii katedralnej pw. św. Wojciecha w Ełku. Po wspólnej Eucharystii nastąpi złożenie urny z prochami dzieci w Grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Ełku. Od kilku już lat w ceremonii pogrzebowej biorą udział duchowni innych wyznań.

W Suwałkach, Msza św. ze szczególnym nabożeństwem będzie sprawowana w niedzielę 15 października 2023 r.  o godzinie 17.00, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W tym mieście pochówki dzieci nienarodzonych odbywają się cztery razy w roku. Grób Dzieci Nienarodzonych znajduje się na cmentarzu komunalnym w Suwałkach przy ul. M. Reja.

Na stronie Krajowego Duszpasterstwa Rodzin (www. kodr.pl) oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Biskupiej w Ełku (www.wdr.diecezja.elk.pl) jest w wersji elektronicznej z możliwością pobrania „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.

Śmierć dziecka – bez względu na przyczynę czy jego wiek – jest wydarzeniem, które zostawia na osieroconych rodzicach ślad na całe życie. Październik jest miesiącem pamięci o ich zmarłych dzieciach. Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Idea Dnia Dziecka Utraconego jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka. Osieroceni rodzice żyją pośród nas. Obejmijmy ich i zmarłe dzieci modlitwą.

Modlitwa za dziecko zmarłe przed narodzeniem

Jezu, Ty mówiłeś proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie. Jesteś jedynym Zbawicielem i Dawcą łaski, przywracasz nam życie Boże i zapewniasz wieczne mocą swego odkupienia. Twemu miłosierdziu, posłuszni słowom: nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do Mnie, polecamy naszą córkę\\naszego syna. Prosimy też, utwierdź nasze przekonanie, że dziecko, które opłakujemy, ogarnie ojcowska miłość Boga Stwórcy. Amen.

mr

Pozostałe artykuły