Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych z wernisażem malarskim

W sobotę, 30 września 2023 r. w wigierskiej parafii, Mszą św. zainaugurowano XXIV Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Jerzy Sikora, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Zgromadzonych artystów powitał ks. kan. dr Jacek Nogowski, proboszcz par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.

W homilii ks. Jerzy Sikora zwrócił uwagę, jaką siłę i wartość ma spotkanie na przykładzie wiersza Z. Herberta o św. Hieronimie i lwie. Święty porzuca swoje zajęcia, aby pomóc zwierzęciu, który z wdzięczności nie odstępuje swojego wybawcy. „Św. Hieronim z wiersza Herberta jest wzorem i archetypem tłumacza, zafascynowanego nie tyle słowami, ile raczej życiem, które skrywa się pod płaszczem liter. Przekroczyć tekst i zanurzyć się w gorącej materii egzystencji. W życiowym ładzie, a może główne nieładzie – po to, aby ów nieład, chaos uporządkować, uładzić. Poznać. To zadanie dla uczonego, artysty, świętego, dla każdego. To zadanie dla nas, drodzy twórcy” – wyjaśniał kapłan.

Jak podkreślał duszpasterz środowisk twórczych, temu też mają służyć tego typu spotkania; „Aby wyjść z artystycznej, naukowej, czy po prostu życiowej kryjówki – wyjść ku innym, ku światu. Po to, aby nie zwariować. Po to, aby być wśród ludzi i dla ludzi. Po to, aby realizować swoje powołanie” – mówił. Liturgiczną oprawę Eucharystii przygotowali artyści.

Część artystyczną spotkania wzbogacili uczestnicy Warsztatów Malarskich oraz Pleneru Malarskiego „Erem 7”, które w tym dniu zakończyły się wernisażem. Od 25  września artyści tworzyli obrazy inspirowane pięknem natury półwyspu wigierskiego oraz jego architekturą i historią. W kamedulskich eremach i urokach Wigier, w jesiennej szacie, artyści znaleźli nie tylko  wytchnienie, ale i natchnienie. Owoce plenerów i warsztatów uczestnicy Spotkania Środowisk Twórczych podziwiali w Pokamedulskiej Galerii. Artyści chętnie opowiadali o procesie powstawania swoich prac. Podkreślali wyjątkowość prowadzących warsztaty oraz walory eremu wigierskiego.

Tegoroczne warsztaty malarskie, na które zgłosiło się dziesięcioro uczestników, poprowadziła Evelina Bluj-Kiliszek. Prezentując uczestniczki, podkreślała, że w warsztatach może udział brać każdy, nawet ktoś, komu się wydaje, że nie umie malować. „Miałam przyjemność pracować z osobami twórczymi, otwartymi na nowe inspiracje. Owoce tych paru dni można dzisiaj podziwiać” – mówiła malarka.      

Prof. dr hab. Jan W. Sienkiewicz, kurator wystawy „Erem 7”, a zarazem prelegent spotkania przedłożył temat o artystach Andersa. To historyczne osadzenie ukazało jak ogromną rolę odgrywała sztuka w czasie wojny i tułaczki. Jak zauważył profesor Sienkiewicz większość ze wspomnianych artystów – żołnierzy Andersa bardziej jest znana poza granicami Polski. Ten wykład jest koniecznością, aby nie zapomnieć o nich oraz ich dziełach.

W prezentacji tegorocznych uczestników Pleneru Malarskiego „Erem 7”, prof. Sienkiewicz podkreślił, że to miejsce – klasztor wigierski – naznaczone jest nie tylko modlitwą, ale i sztuką. Spośród pięciorga artystów, większość brała już udział w  poprzednich edycjach plenerowych, tym bardziej ich obecność jest dopowiedzeniem bogactwa inspiracji tego miejsca. Każdy z artystów przekazuje na rzecz wigierskiej Galerii jedną pracę. Kurator wystawy podkreślał, że w przyszłości prace te będą udostępnione w zbiorach galerii.    

W części muzycznej, uczestnicy wysłuchali koncertu gitarowego Wojciecha Popielarza. Opowiadając o wybranym repertuarze, artysta podkreślił wartość muzyki, która również wyraża rzeczywistość sztuki. Zachęcał, aby w przyszłości połączyć inspiracje malarskie z muzycznym wyrazem.

Filozoficzną sylwetkę twórcy spotkań malarskich, przedstawił, ks. prof. Jerzy Sikora. Z zapisków Andrzeja Strumiłły można odnaleźć zarys filozoficzny. „Sięgnijmy do dziennikowych zapisków: „Nawet ogród sztuki nie daje nam schronienia przed prawdziwym dramatem życia”… Uważam, że każdy z nas ma kłopot, a nawet kłopoty z istnieniem, z zżyciem. Strumille, jak i nam, sztuka łagodzi owe kłopoty. Nie likwiduje, ale właśnie łagodzi, przez to, że karmi nas pięknem” – wyjaśniał ks. Sikora.

Śladami uczestników Pleneru Malarskiego „Erem 7”, Spotkanie Środowisk Twórczych na kolejny punkt programu przeniosło się do Maćkowej Rudy, do posiadłości Strumiłłów. W Galerii AS Strumiłło, wśród dzieł śp. mistrza Andrzeja Strymiłły, jego córka Anna opowiadała o sztuce swojego ojca, czym żyje galeria i planach. Wyraziła radość, że znajduje wsparcie i pomoc do kontynuowania działań artystycznych, które zainicjował śp. prof. Andrzej Strumiłło. Jak mówi p. Anna jest jeszcze wiele do zrobienia, ale trzeba iść do przodu. Galeria w Maćkowej Rudzie jest miejscem otwartym na świat sztuki i kultury, dlatego też każdy może stać się jej częścią. „Gościnność domu Strumiłłów w Maćkowej Rudzie wpisuje się głęboko w serce. Do takich miejsc wraca się jak do źródła” – mówili artyści.

Nad organizacją spotkania czuwali: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Fundacja Wigry Pro. Pomocą wsparły suwalskie placówki Kultury.

W tym dniu wspomniano patrona Pleneru Malarskiego „Erem 7” śp. Andrzeja Strumiłło oraz artystów, którzy odeszli w ostatnim czasie, a którzy byli związani ze spotkaniami i środowiskiem artystycznym diecezji ełckiej. Przywołano m.in.: śp. Janinę Osewską – poetkę, fotografkę, animatorkę życia kulturalnego, pedagoga i wydawcy; śp. Piotra Arciszewskiego – muzyka i nauczyciela; śp. Bogdana Chorosińskiego – muzyka i nauczyciela; śp. Henryka Cieciucha – poetę; śp. Barbarę Ciruk – dziennikarkę Polskiego Radia; śp. Macieja Cisło – poetę, eseistę i prozaika; śp. Kirę Gałczyńską – pisarkę, redaktorkę i dziennikarkę; śp. Zdzisława Jaroszkę – malarza, grafika; śp. Grigorija Kanowicza – pisarza, publicystę, poetę i tłumacza; śp. Małgorzatę Krzywińską – bibliotekarkę i nauczycielkę; śp. Pranasa Morkusa – eseistę, dziennikarza; śp. Mariana Murawskiego – artystę malarza, grafika książek; śp. Lecha Pycza – malarza, rysownika; śp. Jana Olejnika – muzyka, pedagoga; śp. Krzysztofa Raua – twórcę i reżysera teatrów lalkowych; śp. Aleksandra Rozenfelda – poete i dziennikarza; śp. Czesława M. Szczepaniaka – poetę, prozaika; śp. Krzysztofa J. Tura – artystę malarza. 

mr

Pozostałe artykuły