Patrzmy w stronę Boga

„Patrzmy w stronę Boga” – tymi słowami zwrócił się bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do zgromadzonych podczas Mszy św. w Uroczystość Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Komunalnym w Ełku. W środę, 1 listopada 2023 r. wokół kaplicy cmentarnej zgromadzili się wierni, aby uczestniczyć w Eucharystii ku czci Wszystkich Świętych, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. W koncelebrze wzięli udział kapłani z Ełku oraz prefekci Wyższego Seminarium Duchownego. Mszy św. na  Cmentarzu Nr 3 w Bartoszach przewodniczył ks. kan. Jarosław Dąbrowski, a homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. A także na Cmentarzu nr 2 była sprawowana Msza św., której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Brzóska, moderator Ełku.

W homilii biskup zachęcał zgromadzonych, aby stojąc nad grobem najbliższych i wpatrując się w krzyż zadać pytanie o sens swojego życia, o to jak  zdążamy do Królestwa Bożego. „Stojąc nad grobem matki, ojca, męża, żony, bliskiego przyjaciela, przyjaciółki warto zadumać się nad własnym życiem i naszym zbawieniem. Na bramie jednego cmentarza widnieje napis: „Ty, który przechodzisz, pomyśl o swoich krokach, a myśląc o nich, pomyśl o ostatnim kroku”. Bądź świadomy każdego kroku w życiu, ale myśl o tym ostatnim. Każda  i każdy z nas będzie miał swój ostatni krok” – mówił biskup.

Zachęcając do pogłębionej refleksji biskup zwrócił uwagę, że człowiek ochrzczony powinien być zawsze przygotowany na przyjęcie Komunii św. oraz na własną śmierć. „Nie wiemy kiedy będzie ten nasz ostatni krok, dlatego winniśmy być przygotowani, aby w czasie kiedy to nastąpi, być w stanie łaski uświęcającej, być gotowym na spotkanie z Panem, mieć szatę godową. To nie jest sianie grozy czy pesymizmu. Taka jest prawda” – zapewniał pasterz diecezji ełckiej.

Po Mszach św., na ełckich cmentarzach tradycyjnie odbyły się procesje do pięciu stacji, podczas których wierni  modlili się za zmarłych. Rozpoczynając nabożeństwo bp Jerzy Mazur podkreślił wartość modlitwy za zmarłych. „Naszym bliskim zmarłym możemy pomóc poprzez ofiarowanie w ich intencji Mszy św., Komunii św., polecajmy ich w wypominkach, ofiarujmy za nich odpust zupełny, czerpiąc ze skarbnicy Kościoła. Niech nasze modlitwy za zmarłych będą zanoszone z wiarą i wielką ufnością w Miłosierdzie Boże” – mówił biskup.

Przed rozpoczęciem Mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w Bartoszach, bp Mazur przechodził pomiędzy grobami. „Wypisane daty wskazują, że nie tylko śmierć dotyka ludzi w podeszłym wieku. Bł. Karol Acutisa , zmarł jako15-latek,  geniusz komputerowy. Fascynował innych wiarą i czynami. Mówił, że szczęściem jest patrzenie w stronę Boga. Tu na ziemi, patrzmy w stronę Boga, byśmy kiedyś niesieni miłością mogli w niebie patrzeć na samego Boga” – dzielił się refleksją biskup.

W czwartek , 2 listopada, przypada w liturgii wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu o godz. 7.00, w ełckiej katedrze Mszy św.  w intencji zmarłych kapłanów diecezji ełckiej, sióstr zakonnych i za zmarłych diecezjan, będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

W dniach 1-8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę choćby w myśli za zmarłych, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust można uzyskać raz dziennie dla jednej duszy w czyśćcu.

Pozostałe artykuły