Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 2023

W Ełckim Centrum Kultury, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada na 5 grudnia, spotkali się najaktywniejsi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas diecezji ełckiej. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Biskupa Ełckiego, Ministra Edukacji Narodowej, Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Ełku.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. NSJ w Ełku, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Dariusz Zalewski, Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej. „Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony od 1986 r., to okazja do uhonorowania i podziękowania wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę i poświęcenie, za udział w różnorakich akcjach”- mówił do młodych bp. Zalewski. „Celebrując święto miłości miłosiernej, dziękuję wszystkim wolontariuszom za przywracanie nadziei ubogim, dziękuję za wszelkie gesty służby najmniejszym” – dodał.

Na rozpoczęcie Gali w Ełckim Centrum Kultury Grupa Teatralna z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim zaprezentowała spektakl pt. „Inny”, który został wyreżyserowany przez Renatę Dmochowską.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza były okazją, aby podziękować dzieciom i młodzieży za ich zaangażowanie. Tytuł „Szkolnego Koła Caritas Roku 2023” przypadł w udziale szczególnie aktywnym uczniom ze SP im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej i z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku. Otrzymali oni główną nagrodę w postaci pielgrzymki do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, którą ufundowała Caritas Diecezji Ełckiej.

Podczas Gali rozstrzygnięto konkurs „Wolontariat – mój pomysł na pomaganie innym”, w którym uczniowie twórczo interpretowali hasło konkursu różnymi metodami plastycznymi i multimedialnymi.

Swoją obecnością zaszczycili wolontariuszy przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i innych instytucji. Przybyli goście dziękowali wolontariuszom za ich wrażliwość serca, zaangażowanie oraz troskę o ludzi potrzebujących pomocy i wsparcia.

Gala Wolontariatu Caritas była także okazją do podsumowania akcji charytatywnej „Zbieramy kasztany dla Marcelinki”, której podsumowania dokonał jej pomysłodawca i koordynator – st. asp. Adam Trzonkowski, dzielnicowy z Białej Piskiej. Policjant za wieloletnie zaangażowanie w dzieła charytatywne został odznaczony Medalem Biskupa Ełckiego „Caritas w służbie miłości miłosiernej”.

Wsparcie finansowe i rzeczowe udzielone zostało przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Ełk. Materiały promocyjne przekazali: Poczta Polska, Urząd Miasta Ełku i Starostwo Powiatowe w Ełku.

ks. RS i ks. KZ

Pozostałe artykuły