Radosny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Ełku

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w diecezji ełckiej przeszedł 11. Orszak Trzech Króli. Jest to ogólnopolska inicjatywa, która już od szesnastu już lat pomaga świątecznie przeżyć dzień upamiętniający pokłon Trzech Mędrców. W tym roku Orszakom towarzyszy hasło: „W jasełkach leży”.

Temat tegorocznego Orszaku Trzech Króli podkreśla przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez św.  Franciszka w Greccio we Włoszech. „W jasełkach leży” te słowa pochodzą z XVII – wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży”.  W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” wiernie oddaje doroczne jasełka orszakowe.

W tym roku za gwiazdą betlejemską w diecezji ełckiej Orszak przeszedł m.in. w Ełku, Rajgrodzie, Raczkach, Sztabinie, Starych Juchach, Suwałkach, Sejnach, Giżycku, Olecku, Gołdapi, Wiżajnach, Krasnymborze, Wigrach, Studzienicznej, Lipsku, Wigrach, Turośli, Węgorzewie, Augustowie, Wiartlu. A w innych parafiach, aby uczcić Święto Objawienia Pańskiego organizowane są koncerty kolęd.

W ełckim Orszaku wśród licznie zgromadzonych wiernych podążał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki wraz z przedstawicielami władz samorządowych. Trzej Mędrcy z towarzyszącym orszakiem z Placu Jana Pawła II podążali do ełckiego Betlejem – kościoła pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, aby pokłonić się Jezusowi. W drodze Orszak zatrzymywał się, aby wysłuchać rozważań przybliżających prawdę o zbawczej misji Bożej Dzieciny.

Do uczestników Orszaku Trzech Króli słowo skierował Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku. Mówił: „Tak jak ponad 2000. Lat temu najpierw pasterze, a potem Trzej Królowie  wędrowali do Betlejem, my dzisiaj będziemy wędrowali ulicami miasta. Będziemy głosili Dobra Nowinę o narodzeniu Pana Jezusa. Będziemy z radością śpiewali kolędy, pozdrawiając spotykanych przechodniów. Niech z naszych serc, w tym wyjątkowym dniu Objawienia Pańskiego płynie dobro” – mówił prezydent miasta.

Bp Jerzy Mazur zachęcając uczestników do podążania za Gwiazdą Betlejemską zwrócił uwagę na trzy słowa, które niosą przesłanie dla nas: „Pierwsze dwa słowa to: pragnienie i nadzieja. Trzej Mędrcy jako ludzie nauki mieli wielkie pragnienie szukania prawdy. Dlatego mieli to pragnienie wyjścia w nieznane. To pragnienie doprowadziło ich do Betlejem. Bo szukać prawdy, to szukać Boga. To pragnienie mogło się wypełnić bo była nadzieja, że spotkają Zbawiciela świata. I trzecie słowo to „znaleźli”. W Nowonarodzonym rozpoznali Mesjasza, zbawiciela świata” – mówił biskup.. 

Bp Mazur Życzył zgromadzonym pragnienia szukania i odnalezienia Chrystusa. Byście znaleźli Boga. Szukając prawdy zawsze znajdziemy Boga. Miejcie nadzieję, ze kiedy będziecie wyruszać w drogę, kiedy będziecie szli za Gwiazdą, kiedy będziecie we wspólnocie Kościoła, który ukazuje drogę do Boga, znajdziecie Mesjasza. Życzę wam spotykania się z Jezusem przede wszystkim w Eucharystii. 

Biskup przypomniał uczestnikom, że ten dzień jest także Dniem Misyjnym Dzieci. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w dzisiejszą uroczystość przeprowadza akcję Kolędników Misyjnych. W tym roku przeprowadzona zbiórka wesprze dzieci z Kolumbii, a kolędnicy z ełckiego Orszaku przekażą zebrane środki misjonarzowi pracującemu w Tanzanii, ks. Arkadiuszowi Dardzińskiemu, który pochodzi z diecezji ełckiej. „ Cieszę się, że tak wiele rodzin uczestniczy z  dziećmi. Życzę wam, aby nasze serca były napełnione radością ze spotkania z Jezusem Chrystusem” – mówił biskup.   

Biskup ełcki, wyrażając wszystkim uczestnikom oraz organizatorom wdzięczność zachęcał, aby niestrudzenie szukać prawdy, bo kto szuka prawdy znajduje Boga. 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z ełckich Oddziałów przygotowało jasełka, które można było zobaczyć w ełckim Betlejem. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci otrzymały również słodycze.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w diecezji ełckiej jest Akcja Katolicka, która do współpracy angażuje także inne podmioty: władze samorządowe, Caritas Diecezji Ełckiej, społeczność szkolną, harcerzy, wspólnoty parafialne. Jak wyjaśnia Aneta Wolna, prezes diecezjalnej AK, chociaż z każdym rokiem coraz trudniej jest znaleźć osoby chętne do wejścia w role króli, aniołów, czy Świętej Rodziny, to za każdym razem liczba uczestników i  radość dzieci motywuje. „Warto się trudzić. W tym roku w Ełku, jako królowie Orszak poprowadzili: Bogusław Wisowaty, Łukasz Bruliński, ojciec piątki dzieci oraz Karol Marchel. Bardzo się cieszę, że w Orszak włączają się całe rodziny, dzieciaki z przedszkoli i szkół. To jest nasze wspólne podążanie za Gwiazdą. Myślę, że jak będziemy szukali w swoim życiu Jezusa, to będziemy lepszymi ludźmi, będziemy wzajemnie się szanować” – zauważyła pani prezes DAK.

Nad bezpieczeństwem czuwała Ełcka Policja. Orszak Trzech Króli w Ełku patronatem honorowym objął bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.

Pozostałe artykuły