Inauguracja Dzieła Wieczystej Adoracji w Augustowie

„Adoracja przed Najświętszym Sakramentem jest jedna z form zjednoczenia z Bogiem, rozmiłowania w Bogu” – mówił bp ełcki, Jerzy Mazur, podczas homilii wygłoszonej w niedzielę Chrztu Pańskiego, w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Augustowie. To właśnie na terenie tej parafii  zaingurowano Dzieło Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Wierni z Augustowa i okolic trwać będą na modlitwie w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, usytuowanej na skrzyżowaniu ulic Rajgrodzkiej z Zygmuntowską.

„Ta kaplica wieczystej adoracji jest wielkim darem od Boga. Dziękuje wam, że odkryliście wartość adoracji w ciszy przed Jezusem obecnym w Eucharystii. Dziękuję wam, że odkryliście w sobie zdumienie eucharystyczne oraz podziw dla tego wielkiego daru, który dał nam Pan, w Eucharystii w której uczestniczycie czy trwacie na osobistej modlitwie i  adoracji Najświętszego Sakramentu” –  mówił ordynariusz ełcki. „Kaplica Wieczystej Adoracji to specjalnie wyznaczone miejsce, w którym wierni mogą adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień i całą noc (…) Pamiętajmy Eucharystia jest dziełem i darem całej Trójcy Świętej. Ona łączy nas z Chrystusem, gładzi nasze grzechy, daje nam pokój, zbliża nas do innych ludzi” – dodał.

Biskup w szczególny sposób podziękował wszystkich zaangażowanym w tworzenie Dzieła Wieczystej Adoracji, z ks. proboszczem Dariuszem Brozio na czele. „Ci, którzy uczestniczą we Mszach świętych i zadeklarowali, że chcą należeć do wspólnoty wieczystej adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie są ludźmi mocnej wiary. I za tę mocna wiarę wam dziękuję” – mówił pasterz ełcki.

„Ta inicjatywa, by ustanowić Wieczystą Adorację, była pragnieniem przychodzących tu i nawiedzających Najświętszy Sakrament. Była codziennie Msza święta, ale i pragnienie, by było coś więcej. Pragnienie, żeby znaleźć komplet osób, grupę, która będzie przy Panu Jezusie w każdą godzinę”- mówi ks. Dariusz Brozio, proboszcz Parafii. „Jezus jest, by pocieszać, pokrzepiać, wzmacniać, kiedy jest nam trudno, ale i kiedy przeżywamy chwile radości. A dzięki tym osobom, które są na każdą godzinę,  Pan Jezus może być wystawiony i adorowany przez innych, którzy przyjdą choćby na minutkę” – dodał.

„To miejsce jest dla mnie darem. Zawsze, kiedy mam potrzebę mogę wtulić się w kochające ramiona Chrystusa podczas adoracji NS. Tu odnajduje Go i siebie, bez hałasu i zbędnych słów, w ciszy. Dziękuję Panu Bogu za to miejsce” – mówi Marzena, mieszkanka Augustowa.

Na Eucharystii zgromadziła się również wspólnota Domowego Kościoła diecezji ełckiej, która trwa w dziękczynieniu z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia DK w Polsce.

Biskup ełcki prosił zebranych, żeby właśnie przed NS, w nowym miejscu Wieczystej Adoracji, wypraszali łaskę powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego, misyjnego, małżeństwa sakramentalnego, by młodzi mieli odwagę iść za głosem Pana. „Wymadlajcie pokój dla świata i naszej Ojczyzny i nawrócenie grzeszników. Pamiętajcie każde zło świata, jak uczył św. Jan Paweł II, można pokonać mocą adoracji eucharystycznej” – apelował hierarcha.

Wystosował również do wszystkich członków Dzieła Wieczystej Adoracji specjalny list, w którym dziękuje za dar czuwania w ciszy, dniem i nocą. „On pragnie także głębszej relacji z nami, chce uleczyć nasze rany i odnawiać Kościół” – zachęcał bp Mazur. 

Po Mszy św. miała miejsce uroczysta eucharystyczna procesja z kościoła parafialnego do miejsca Wieczystej Adoracji – Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego.

Kaplica Pana Jezusa Klęczącego znajduje się w przy zbiegu ulic Zygmuntowskiej i Rajgrodzkiej. Figurkę Chrystusa klęczącego pod krzyżem ustawiono w tym miejscu, wówczas na rogatkach miasta, już w 1710 roku. Augustów trawiła wtedy epidemia dżumy, która rozprzestrzeniła się wcześniej na Warmii i Mazurach. Wzniesiona na początku XIX wieku drewniana kapliczka przetrwała do II wojny światowej, gdy w 1944 roku została spalona. Miejsce zasłynęło wieloma łaskami i stało się ważnym elementem na duchowej mapie miasta.

Kaplicę Pana Jezusa Klęczącego odbudowano 11 lat później, już jako obiekt murowany. Ofiarnością wykazali się nie tylko miejscowi, ale i augustowska Polonia z Chicago. W XX wieku w kaplicy umieszczono Najświętszy Sakrament. Odprawiano Msze święte, aż w końcu kaplica była otwarta zarówno w dzień, jak i w nocy. Przybywali tam nie tylko augustowianie, ale i mieszkańcy okolic oraz pielgrzymi z bardziej odległych stron.

Jest to drugie miejsce w diecezji ełckiej,  gdzie będzie miała miejsce Wieczysta Adoracji. Pierwsze, jubileuszowe (25 lat od powołania) znajduje się w Ełku, w parafii pw. NMP Królowej Apostołów.

ks. KZ

Pozostałe artykuły