Święto Jordanu w duchu ekumenicznym

Od czwartku, 18 stycznia trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Ełku jest realizowany program, w który tradycyjnie już od lat włączają się wszystkie wyznania chrześcijańskie.  Niecodziennym wydarzeniem jest wspólne Święto Jordanu, na które Ełczanie są zaproszeni przez Cerkiew prawosławną.  

Często spoglądamy z zaciekawieniem w stronę cerkwi prawosławnej, jednak najczęściej nie mamy odwagi, aby wejść. Mamy wyjątkową okazję, aby nie tylko wejść, ale i wspólnie modlić się. W piątek, 19 stycznia, na Święto Jordanu, zaprasza ks. Rafał Łaszczuk, proboszcz parafii prawosławnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku. „Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich wiernych, wszystkich mieszkańców naszego pięknego miasta Ełku do uczestnictwa w nabożeństwie ekumenicznym. Boską Liturgię rozpoczniemy o godzinie 9:00. Do wspólnej modlitwy są zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta, przedstawiciele władz kościelnych i również zależy nam na uczestnictwie mieszkańców naszego miasta. Chciałbym, abyśmy wszyscy mogli poczuć, że jesteśmy jednością i że możemy wspólnie modlić się do jednego Boga” – zaprasza duchowny Kościoła prawosławnego.  

Ks. Rafał Łaszczuk swoją parafię objął parę miesięcy temu i będzie to jego pierwsze spotkanie w duchu ekumenicznym wspólnot różnych wyznań istniejących w Ełku. „Było mi bardzo miło, kiedy zostałem poinformowany, że również Kościół prawosławny uczestniczy w  nabożeństwach ekumenicznych. Zostałem wprowadzony w wypracowany już od lat program obchodzenia tych dni. Bardzo miło zostałem przyjęty przez biskupów Kościoła katolickiego, przez sąsiadujące parafie, przez władze naszego miasta. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie działać dla dobra Ełku, naszych wiernych i mieszkańców” – mówi ks. Rafał.  

Duchowny Cerkwi prawosławnej również zauważył, że tegoroczne hasło dni ekumenizmu: „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego” jest zachętą, aby iść dalej. „W tych dniach wspólnej modlitwy mamy okazję, aby pokazać jak największej liczbie mieszkańców, że w tej naszej różnorodności stanowimy jedność. Ale jedność nie tylko w tym tygodniu. Stanowimy jedność jako ogół chrześcijan w naszym mieście. Wzajemnie się szanujemy i jesteśmy gotowi wspólnie działać” – wyjaśniał duchowny.   

Jordanto święto chrześcijańskie ustanowione na pamiątkę Chrztu Jezusa Chrystusa. W kościołach obrządku prawosławnego i greckokatolickiego przypada ono  6 stycznia (według kalendarza juliańskiego, czyli 19 stycznia – według kalendarza gregoriańskiego). Święto Jordanu – Kreszczenije Hospodnie (Chrzest Pański) jest połączony ze świętem Epifanii czyli Objawieniem Pańskim, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody, zwany Świętem Jordanu.Jest to jedno z 12 wielkich świąt prawosławnych.

Szczegółowy program kolejnych dni Tygodnia Ekumenicznego:

19 stycznia (piątek) Cerkiew Prawosławna pww. śww. Piotra i Pawła, ul. Konopnickiej 9, godz. 9.00 Liturgia Jordanu

19 stycznia (piątek) Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Armii Krajowej 17B, godz. 18.00
Spotkanie z prof. Kaliną Wojciechowską na temat współczesnej lektury Biblii

21 stycznia (niedziela) Katedra Rzymskokatolicka w Ełku pw. Św. Wojciecha, ul. Kościuszki 16, godz. 18.00
Msza Św. w intencji Jedności Chrześcijan

25 styczna (czwartek) Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana, ul. Toruńska 1, godz. 18.30
Nieszpory Ekumeniczne

28 stycznia (niedziela) Kościół Ewangelicko-Metodystyczny Miłości Bożej, ul. Słowackiego 26, godz. 11.00
Nabożeństwo Ekumeniczne

Pozostałe artykuły