Święto Jordanu z nabożeństwem ekumenicznym

Chrześcijanie z Kościoła prawosławnego i Kościoła greckokatolickiego, posługujący się kalendarzem juliańskim, 19 stycznia przeżywają jedno z najstarszych i najważniejszych świąt – uroczystość Chrztu Pańskiego, zwaną popularnie Świętem Jordanu. W ełckiej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, w ramach Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan spotkali się przedstawiciele różnych wyznań istniejących w mieście, aby wspólnie modlić się o jedność chrześcijan.  


Uroczystość ta, nazywana również świętem Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z tzw. dwunastu wielkich świąt w Kościele wschodnim. Według kalendarza gregoriańskiego obchodzona jest 19 stycznia, ( co wypada jako 6 stycznia według kalendarza juliańskiego). Msza św., czyli Boska Liturgia w Cerkwi w tym dniu sprawowana jest według Liturgii św. Jana Chryzostoma.

Zgromadzonych w cerkwi powitał ks. Rafał Łaszczuk, proboszcz ełckiej parafii prawosławnej. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych różnych wyznań: duchowni i wierni Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, przedstawiciele władz samorządowych, a także parafianie Cerkwi w Ełku. 

Nabożeństwo Święta Jordanu w Kościele prawosławnym jest bogate w symbolikę i warto korzystać z zaproszenia, aby chociaż raz w życiu je przeżyć. Modlitwy i znaki są zrozumiałe tym bardziej, że proboszcz na wstępie zrobił wprowadzenie, a także część modlitw jest już wprowadzona do kanonu w języku polskim. Piękno śpiewów i Liturgii otwiera serce na ducha modlitwy.

Po nabożeństwie ks. Rafał  Łaszczuk dokonał ceremonii  poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie w niej krzyża. Przy słowach modlitwy również pokropił ściany cerkwi oraz trzykrotnie pokropił zebranych wiernych. Na zakończenie zgromadzeni obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, aby poświęcić swoje gospodarstwo.

Na zakończenie spotkania ks. kan. dr Jerzy Fidura, referent ds. ekumenizmu diecezji ełckiej skierował okolicznościowe kazanie. „Sakrament chrztu łączy nas wszystkich, łączy wyznania chrześcijańskie. Od 23 lat chrzest jest uznawany w Kościołach należących do Polskiej Rady Ekumenicznej. On nas łączy rzeczywistymi więzami ze Źródłem, łączy nas z Jezusem” – podkreślał duchowny Kościoła katolickiego.

Wskazując na dzisiejszą uroczystość Jordanu, kapłan zauważył, że jest to czas, kiedy powinniśmy wspomnieć swój chrzest, moment, kiedy otrzymaliśmy godność dziecięctwa Bożego. „W chwili chrztu Chrystus zanurzył nas w swoją śmierć i zmartwychwstanie… Czy uświadamiamy sobie te wielka godność dzieci Bożych? Czy ten dar w sobie cenimy? Czy tej godności, w jakiś sposób, np. poprzez nieułożone życie, poprzez nasze odstępstwa, nałogi nie szargamy?” – poddawał pod refleksje ks. Fidura.   

Referent ds. ekumenizmu zachęcał również, aby w to szczególne święto uświadomić jakie zadania wynikają z chrztu św. „Każdy z nas ma to zobowiązanie, aby o żywą wiarę, o więź z Chrystusem się troszczyć. Aby ona w nas się rozwijała. Chrzest jest naszym duchowym narodzeniem i za chrztem ma iść nasze życie, nasza codzienność” – mówił ks. Fidura.

Na zakończenie ks. Rafał Łaszczuk podziękował za obecność w cerkwi i za dar wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan. Zaprosił do udziału w kolejnych dniach Tygodnia Modlitw w duchu ekumenicznym. „Dzisiejszym Świętem kończy się w naszej tradycji okres świętych wieczorów, kiedy spotykaliśmy się wieczorami, aby w gronie najbliższych śpiewać kolędy, chciałbym wszystkich pozdrowić i życzyć dobrego, świątecznego przeżywania dnia. Chciałbym też zwrócić uwagę, że w czasie naszej wspólnej modlitwy wyszło piękne słońce. To jest cud i taki cud każdego roku dokonuje się w Święto Objawienia Pańskiego na rzece Jordan, kiedy podczas oświecenia nurt rzeki czasowo zmienia swój kierunek” – mówił ks. Łaszczuk.       

Program na najbliższe dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan:

21 stycznia (niedziela) Katedra Rzymskokatolicka w Ełku pw. Św. Wojciecha, ul. Kościuszki 16, godz. 18.00 – Msza Św. w intencji Jedności Chrześcijan

25 styczna (czwartek) Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana, ul. Toruńska 1, godz. 18.30
Nieszpory Ekumeniczne

28 stycznia (niedziela) Kościół Ewangelicko-Metodystyczny Miłości Bożej, ul. Słowackiego 26, godz. 11.00 – Nabożeństwo Ekumeniczne

Pozostałe artykuły