Warsztaty dla teściów i teściowych 2024

W sobotę, 2 marca br. w Ełku odbyły się po raz pierwszy Warsztaty dla teściów i teściowych zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Wzięło w nich udział 20 osób: 6 mężczyzn i 14 kobiet. Najstarsi teściowie/rodzice mieli 45 stażu małżeńskiego, zaś najmłodsi 21 lat wspólnego życia we dwoje. Uczestnicy pochodzili z następujących parafii naszej diecezji: Ełk (par. pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, św. Rafała Kalinowskiego, Opatrzności Bożej, Najświętszego Serca Jezusowego); Pisz (par. pw. św. Józefa, Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej, św. Jana Chrzciciela); Regielnica, Suwałki (św. Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Królowej Męczenników), Straduny, Janówka, Bargłów Kościelny.

Celem Warsztatów było zdobycie wiedzy na temat biblijnych teściów; poznanie bł. Marianny Biernackiej i uczczenie jej 25. rocznicy beatyfikacji (13.06.1999 r.); wskazanie miejsca i roli rodziców w budowaniu i funkcjonowaniu rodzin ich dzieci; psychoedukacja, poznawanie siebie i rozumienie siebie w roli teścia lub teściowej (rodzica dorosłego dziecka) oraz modlitwa za synowe i zięciów.

Zebranych uczestników i prelegentów powitał ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Diecezjalnej oraz Monika Zubowicz, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego. Ksiądz Puczyłowski, we wprowadzeniu do Warsztatów, stwierdził, że liczne badania pokazują, że ciągle dla Polaków rodzina jest najważniejsza. Zaznaczył także, że nie można zignorować wpływu konfliktów z teściami na rozpad małżeństwa i jednocześnie, odnosząc się do literatury naukowej, zauważył, że wpływ ten jest największy na początku małżeństwa. Również przypomniał zebranym postać bł. Marianny Biernackiej, patronki teściowych i zachęcił do modlitwy za jej wstawiennictwem w intencji synowych i zięciów. 

Warsztaty składały się z trzech części. Pierwszą z nich był wykład pt. Biblijni teściowie, który wygłosił ks. kan. dr Marek Bednarski. Prelegent zwrócił uwagę, że teściowie w Biblii są dobrzy i źli oraz że więcej w Biblii jest o teściach niż teściowych i zięciach niż synowych. Nadto podkreślił, że najwięcej i najpiękniej o teściach mówi Księga Tobiasza oraz pokazał jak może wyglądać relacja między synową a teściową na przykładzie Noemi i Rut.

Druga część  podzielona była na dwa moduły: moduł I – Świadomy teść i teściowa (elementy poznania siebie, odkrywanie siebie w sferze poznawczo- emocjonalno – zachowaniowej); moduł II – Czy odmówić teściowi / teściowej wolno? (Asertywność, Jak mówić, żeby się porozumieć). Poprowadził ją ks. dr Radosław Rybarski, psycholog, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. św. Jana Pawła II w Lublinie.

Trzecia część, duchowa, odbyła się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Ełckiej. Tam została odprawiona Msza święta. Za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej modlono się w intencji dorosłych dzieci, synowej, zięcia i wnuków. Mszy św. przewodniczył ks. dr Radosław Rybarski, a homilię wygłosił ks. Michał Puczyłowski.

WDR

Pozostałe artykuły