„Jestem z tobą” – spektakl o św. Faustynie i o bł. ks. Sopoćko

Wielkimi krokami zbliżają się obchody Święta Bożego Miłosierdzia z tej okazji w wigilię uroczystości w Ełckim Centrum Kultury będzie można zobaczyć spektakl pt.: „Jestem z tobą”. Opowiada on historię świętej Siostry Faustyny Kowalskiej i błogosławionego księdza Michała Sopoćki, których Bóg wybrał , aby przypomnieć światu o swoim Miłosierdziu.

„Pomysł” na Święto Bożego Miłosierdzia wziął się z pragnienia samego Boga, które zaszczepił w sercu św. siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników” (Dz. 699). Początkowo próbowano zbyć s. Faustynę i mówiono, że to święto już jest w liturgii Kościoła i nie ma potrzeby o nim mówić. Kiedy żaliła się Jezusowi, usłyszała taką odpowiedź:  „Kto o nim wie z ludzi? – Nikt. A nawet ci, co głosić mają i pouczać ludzi o tym miłosierdziu, często sami nie wiedzą; dlatego pragnę, ażeby obraz ten był w pierwszą niedzielę po Wielkanocy uroczyście poświęcony i żeby odbierał cześć publiczną, aby każda dusza o tym wiedzieć mogła” (Dz. 341). Na szczęście dobry Bóg postawił na drodze św. Faustyny gorliwego kapłana bł. ks. Michała Sopoćko, który pomógł jej wypełnić żądania Jezusa.

Pragnienie Boga, a więc źródło Święta Miłosierdzia, pozwoliło pokonać trudności: opór, niewłaściwą interpretację, niezrozumienie ze strony niektórych przełożonych i ludzi Kościoła, trudne czasy II wojny światowej i komunizmu, a nawet wydany początkowo zakaz szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia. Również dzisiejsze czasy pełne niepokoju, nienawiści i wojen potrzebują tej nadziei jaką niesie Miłosierdzie Boże, jak powiedział sam Jezus św. s. Faustynie „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia Mojego” (Dz. 300).

Spektakl „Jestem z tobą” jest próbą ukazania ełczanom tej właśnie prawdy i rozpalenia w ich sercach tego samego pragnienia jakie nosili w sobie przyjaciele Jezusa św. s. Faustyna i bł. ks. Michał Sopoćko. Obok nowenny przed Świętem Miłosierdzia, która rozpoczyna się w Wielki Piątek, inscenizacja jest też pewnego rodzaju przygotowaniem na dary, które czekają na nas w samym dniu Święta Miłosierdzia: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dz. 699).

Adaptacja powstała z inicjatywy dwójki młodych aktorów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: Aleksandry Posielężnej i Karola Górskiego, którzy poruszeni treścią „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, napisali scenariusz. W 2017 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotra Glińskiego, otrzymali stypendium „Młoda Polska”, które pomogło im w zrealizowaniu sztuki. Reżyserem spektaklu jest Adam Woronowicz – wybitny aktor teatralny i filmowy, wielokrotnie nagradzany za swoje role, znany m.in. z roli księdza Popiełuszki w filmie: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Premiera „Jestem z tobą” odbyła się 9 czerwca 2018 roku w TeatrzeOratorium w Warszawie, gdzie spektakl był grany z powodzeniem do roku 2021r. Do tej pory przedstawienie zostało wystawione również w innych miejscach Polski: w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, na Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu, w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, podczas Dni Skupienia Trzeźwiejących Alkoholików w Zakroczymiu, w Parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w Studio koncertowych im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radio Rzeszów, w Sanktuarium Pasyjno- Maryjnym w Wejherowie, w Teatrze Roma w Warszawie.

Patronem honorowym projektu jest Konferencja Episkopatu Polski.

Natomiast na ziemi ełckiej patronat nad wydarzeniem objęli: Diecezja Ełcka, Miasto Ełk, Ełckie Centrum Kultury, Caritas Diecezji Ełckiej, Martyria, Katolickie Przedszkole „U Lolka” im. św. Jana Pawła II, parafia pw. Św. Jana Pawła II w Ełku oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Ełku.

Sztukę pt.: „Jestem z Tobą” będzie można zobaczyć 6 kwietnia (sobota) o godzinie 15:00 w Ełckim Centrum Kultury. Darmowe bilety dostępne są w ełckich parafiach.

s. Tabita

Zwiastun spektaklu „Jestem z Tobą” – reż. Adam Woronowicz – YouTube

Zapowiedź spektaklu JESTEM Z TOBĄ (youtube.com)