Uroczystości świętowojciechowe w Gnieźnie z udziałem biskupa ełckiego

W sobotę, 27 kwietnia rozpoczęły się dwudniowe uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Hasłem tegorocznego świętowania są słowa: „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. To również wyzwanie, które realizuje archidiecezja gnieźnieńska w ramach przygotowań do wyjątkowego świętowania  w 2025 r. Będzie to jubileusz 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. W dniu dzisiejszym przypada również dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II oraz 50. rocznica posłania pierwszych misjonarzy Fidei donum z archidiecezji gnieźnieńskiej na Papuę Nową Gwineę.

Główne uroczystości rozpoczęły się I Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Zwracając się do licznie zgromadzonych uczestników bp Mazur mówił o znaczeniu pracy misyjnej tak św. Wojciecha jak i współczesnych misjonarzy. „Bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, która byłaby szczęśliwą Ojczyzną nas wszystkich. O tym dobrze wiedział Mieszko I i pokolenia naszych rodaków. O tym powinni wiedzieć wszyscy, którzy pełnią także dzisiaj władzę i będą pełnić ją w przyszłości, w naszej Ojczyźnie, że bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, nie damy szczęścia człowiekowi,bo odbieramy mu najwspanialszy punkt oparcia w  życiu, którym jest nasza wiara w Boga” – mówił biskup ełcki.

Odnosząc się do panującej sytuacji w kraju i na świecie biskup apelował, abyśmy nie pozwolili odebrać sobie wiary w Boga, ośmieszać wartości chrześcijańskich, ani na rozbicie jedności naszej Ojczyzny. „Nie pozwólmy, żeby nas upokarzano złem i kłamstwami. Nie pozwólmy, by w naszej Ojczyźnie zabijano bezbronne, nienarodzone dzieci. Jak uczył nas św. Jan Paweł II, że „Naród, który zabija własne dzieci nie ma przyszłości”. Szukajmy zawsze prawdy, miłości, pokoju, nadziei, wartości, które przyniósł na świat Chrystus Zmartwychwstały, a głosi je Kościół” – wołał bp Mazur.

Biskup zachęcał do odważnego wyznawania wiary. Podkreślał, że  Boże miłosierdzie jest silniejsze od mocy zła. „To, co wydaje się niemożliwe dla ludzi, jest możliwe u Boga. Uwierzmy, że światem rządzi Bóg i zaufajmy Jemu” – mówił hierarcha.

Biskup przypomniał również o wieloletniej tradycji posyłania z gnieźnieńskiego Wzgórza św. Wojciecha misjonarzy na wszystkie kontynenty. Mówił: „Świadectwo św. Wojciecha jest wciąż obecne w Kościele i wciąż wydaje owoce. Kościół w Polsce podejmuje Wojciechowe dzieło ewangelizacji przez ostatnie lata z nową mocą. Z tego miejsca 50 lat temu zostali posłani gnieźnieńscy kapłani Fidei donum do działalności misyjnej na Papuę Nową Gwineę i do kolejnych krajów. To stąd,  od grobu św. Wojciecha misjonarze i misjonarki z krzyżem misyjnym poświęconym i nałożonym przez Nuncjusza Apostolskiego udają się z posługą misyjną, ewangelizacyjną na wszystkie kontynenty do 97 krajów misyjnych, by na wzór św. Wojciecha nieść Dobrą Nowinę o zbawieniu, by nieść Chrystusa aż po krańce ziemi.”

Na zakończenie Mszy św. zostały poświęcone nowe płaszcze pięciu braci Towarzystwa Świętego Wojciecha, którzy zostali włączeni w szeregi szerzących kult św. patrona. Uczestnicy w procesji z relikwiami św. Wojciecha przeszli ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie młodzież do godziny 2.00 w nocy poprowadzi czuwanie. 

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o g. 9.15 procesją z relikwiami św. Wojciecha z kościoła Michała Archanioła na plac św. Wojciecha. Natomiast o godzinie 10.00 odbędzie się Msza święta odpustowa, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Podczas Mszy św. odpustowej będą posłani misjonarze i misjonarki, którzy przygotowywali się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Otrzymają krzyże misyjne i zostaną posłani przez swoich biskupów z posługą ewangelizacyjną.

W uroczystości można włączyć się poprzez prowadzone transmisje:  W sobotę i niedzielę 27 i 28 kwietnia w Gnieźnie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Zapraszamy na transmisje online sobotnich i niedzielnych nabożeństw oraz niedzielnej sumy odpustowej. Transmisje dostępne będą na stronie www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz na Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

mr

Pozostałe artykuły