Modlitwa za Ojczyznę w katedrze ełckiej

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w katedrze ełckiej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Wzięli w niej również udział władze samorządowe z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem na czele, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych w asyście Pocztów Sztandarowych.

„Chcemy dziś Boga uwielbiać, dziękować za dar naszej Ojczyzny. Dziękujmy Bogu, że jesteśmy wolni, że zachodzą w nas piękne procesy demokratyczne. Prośmy też Boga, aby wojna nie weszła w nasze granice” – mówił w słowach powitania proboszcz katedry, ks. dr Marek Bednarski.

Dostojny kaznodzieja w homilii stwierdził, że dzisiejsze wspomnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku niesie w sobie radość i cierpienie, że tak naprawdę całe nasze dzieje to przeplatanie się blasków i cieni, dobra i zła, radości i cierpienia. „Radością była Konstytucja 3 Maja. Cierpieniem była zdrada i niedopuszczenie do tego, by ta Konstytucja weszła w życie i kształtowała sprawy w naszym państwie. Radością była wolność, ale cierpieniem były zabory, trzymające Polskę przez 123 lata. Radością było odzyskanie niepodległości. Cierpieniem była II wojna światowa” – podkreślał bp Mazur.

„W tę dzisiejsza uroczystość stańmy pod krzyżem na którym kona Jezus Chrystus, Zbawiciel świata. Stańmy razem z Maryją i uczniem Janem. Tam rozpoczyna się najpiękniejszy dialog w dziejach świata (…) Od tej pory to Maryja, tak jak stała przy krzyżu Jezusa, trwa także przy naszych codziennych krzyżach. Trwa też przy krzyżu naszej Ojczyzny. To wspaniały dar Jezusa dla nas, dla naszej Ojczyzny” – mówił bp ełcki. „Bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, która byłaby szczęśliwą Ojczyzną nas wszystkich, bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, nie damy szczęścia człowiekowi (…) Nie pozwólmy ośmieszać wartości chrześcijańskich i rozbijać jedności w naszej Ojczyźnie. Nie pozwólmy żeby nas upokarzano złem i kłamstwami. Nie pozwólmy, by w naszej Ojczyźnie zabijano bezbronne, nienarodzone dzieci.” – dodał.

Ordynariusz ełcki zachęcił zebranych, aby szukać zawsze prawdy, miłości, pokoju, nadziei, wartości, które przyniósł na świat Chrystus Zmartwychwstały, a głosi je Kościół. „Ostatecznie zwyciężą miłość i pokój, gdyż Boże miłosierdzie jest silniejsze od mocy zła. To, co wydaje się niemożliwe dla ludzi, jest możliwe u Boga. Uwierzmy, że światem rządzi Bóg i zaufajmy Jemu. Zaufajmy Maryi naszej Matce i naszej Królowej” – apelował hierarcha.

3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii – nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

ks. kz