Obchody 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Ełku

Minęło 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Ełku. 8 czerwca mieszkańcy diecezji ełckiej zgromadzili się w Ełku na obchodach rocznicowych tego wydarzenia, które połączone były z zakończeniem peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów oraz Dniem Patrona Miasta Ełku, którym jest właśnie św. Jan Paweł II.

„To na tym miejscu 25 lat temu zgromadziło się ponad 300 tysięcy wiernych(…). To na tym placu została odprawiona Eucharystia i papież Jan Paweł II skierował słowa homilii, w której wołał głosem biednych i za biednych(…). Zostawił nam też słwa nadziei, które pragnę skierować dzisiaj do Was: Coraggio! Odwagi! Bóg jest z Wami! – rozpoczął homilię ks. bp Jerzy Mazur, który przewodniczył również Mszy Świętej na placu św. Jana Pawła II w Ełku.

„Wczorajsza uroczystość Najświętszego Serca Jezusa i dzisiejsze Święto Niepokalanego Serca Matki Boże, pokazują nam miłość Boga do człowieka. Serce Jezusa jest bez reszty wypełnione miłością Boga Ojca. Pragnieniem Boga Ojca, pragnieniem Serca Jezusowego jest zbawienie wszystkich ludzi, jest nasze zbawienie!” – podkreślał ks. bp Mazur.

Ks. bp Jerzy zaznaczył wagę Niepokalanego Serca Maryi w obliczu sytuacji na świecie: „Słowami świętego Jana Pawła II kieruję do Was apel i orędzie – praktyka nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, wraz z poświęceniem Niepokalanemu Sercu Maryi, będą decydowały o tym czy na świecie będzie pokój, czy też wojna. Czy ten apel podejmiemy, zależy od nas moi drodzy”.

Zakończenie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów było również okazją do podkreślenia wartości miłości do Eucharystii i drugiego człowieka: „Rodzina Ulmów żyła miłością. Tę miłość szczególnie pokazali pod koniec roku 1942, kiedy do drzwi ich skromnego domu zapukało ośmiu Żydów. Ulmowie świadomi grożącego niebezpieczeństwa, że za ukrywanie Żydów groziła śmierć, ani przez chwilę się nie zastanawiali! Otworzyli dla nich drzwi do swojego domu”.

„Beatyfikacja rodziny Ulmów posiada ogromne znaczenie dla Kościoła, naszej Ojczyzny i świata. Od nich musimy uczyć się tej miłości, wiary i tego, jak trzeba bronić życia, każdego życia. Zwłaszcza dziś niech będą dla nas pięknym wzorem, kiedy promowana jest aborcja, pigułka „dzień po”, ideologia gender. Ta beatyfikacja, to najwspanialsze przesłanie miłości Boga i bliźniego” – kontynuował ordynariusz ełcki.

Obchody 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Ełku połączone były z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w 50 rocznicę ślubu par z diecezji ełckiej, do których ks. bp również skierował słowa homilii: „Klękając dziś przed relikwiami błogosławionej Rodziny Ulmów, przed relikwiami małżonków Wiktorii i Józefa i ich dzieci, wypowiedzcie za ich wstawiennictwem przed Bogiem, który jest źródłem życia małżeńskiego i rodzinnego Wasze intencje, z którymi przybyliście na dzisiejszą Eucharystię. I módlmy się w intencji wszystkich rodzin i małżeństw, i każdego z nas. Szczególnie Wy, drodzy jubilaci to uczyńcie. I za Was się modlimy, szczególnie w tej Eucharystii. Jesteście tutaj z nami, jako jubilaci, którzy przeżyli 50 lat w małżeństwie, zapewne każde małżeństwo pisało i pisze swoją księgę życia. W tej księdze przez Was pisanej są wątki bardzo radosne, ale i trudne” – podkreślał ks. bp Mazur na zakończenie homilii, doceniając trudy, które przez 50 lat pożycia małżeńskiego spotykali na swojej drodze świętujący małżonkowie.

Przed uroczystą Mszą Świętą odbyły się występy dzieci i młodzieży z ełckich przedszkoli i szkół podstawowych oraz spektakl „Ja jestem z Wami”, przygotowany w ramach Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.

Po Eucharystii, małżeństwa świętujące w tym roku 50 rocznicę ślubu otrzymały z rąk ks. bp. Jerzego Mazura oraz Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza okolicznościowe dyplomy i listy gratulacyjne, natomiast relikwie bł. Rodziny Ulmów zostały przekazane do archidiecezji białostockiej, gdzie odbywać się będzie dalsza ich peregrynacja.

Weronika Fląd – Martyria

Pozostałe artykuły