Patron wątpiących i szukających obecny w relikwiach

W środę, 3 lipca 2024 r. podczas uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Ełku nastąpiło wprowadzenie relikwii Patrona parafii. Uroczystości odpustowe zostały poprzedzone trzytygodniowym przygotowaniem duchowym. W pierwszej konferencji ks. kan. dr Jerzy Szorc  przybliżał teksty biblijne o św. Tomaszu. Natomiast ks. dr Wojciech Borowski, podczas drugiej niedzieli przygotowania wyjaśniał znaczenie kultu świętych i relikwii. A w ostatnią niedzielę ks. kan. dr Paweł Tarasiewicz mówił o św. Tomaszu. W swojej prelekcji kapłan przedstawił św. Tomasza jako patrona ludzi wątpiących i poszukujących. „Myślę, że nasz patron, św. Tomasz oprócz naszej wspólnoty parafialnej będzie wszystkim pomagał na ścieżkach wiary. Także współcześnie nie brakuje tych, którzy wątpią, szukają Jezus – wyjaśniał proboszcz, ks. kan. Jarosław Dąbrowski.

Od wtorku trwała całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona przed uroczystościami odpustowymi. Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W słowie wprowadzenia bp Dariusz Zalewski powiedział, że od dzisiaj parafia zyskuje relikwie swojego patrona – św. Tomasza Apostoła. – tradycja przypięła mu przydomek „niewierny”, zresztą chyba niesłusznie. Bo apostołowie uwierzyli kiedy ujrzeli Pana Jezusa, a nie wtedy, kiedy kobiety przyszły od grobu i oznajmiły, że On zmartwychwstał – zauważył bp Zalewski.

W homilii biskup pomocniczy przypomniał, że tak jak zauważył św. Augustyn, wątpliwości Tomasza Apostoła przyniosły nam więcej pożytku, niż niewzruszona wiara pozostałych uczniów. „Postawa św. Tomasza może być dla jednych pocieszeniem, że ich wątpliwości, krytyczne podejście mogą także zbliżyć do wiary, do Jezusa” – wyjaśniał bp Dariusz Zalewski.

„Postawa św. Tomasza dla wszystkich jest też przestrogą, żeby swojego sceptycyzmu nie posuwać za daleko, bo można wszystko stracić, gdyż wiara jest łaską i darem Boga, a nie naszym dziełem” – przestrzegał biskup. Skupił uwagę na Jezusie, który przyszedł do zgromadzonych w Wieczerniku apostołów, by uleczyć niepokój wątpiącego ucznia. Biskup zachęcał, abyśmy tak jak św. Tomasz rozpoznając Jezusa po ranach – widzieli w nich ślady Jego  miłości do nas. „Prawdziwa wiara, na którą uczeń Chrystusa musi się zdobyć i zgodzić to jest widzenie niewidzialnego, a tego uczy nas św. Tomasz i apostołowie” – wyjaśniał bp Zalewski.    

Po procesji Eucharystycznej, uczestnicy mogli ucałować relikwie św. Tomasza Apostoła. Ks. Jarosław Dąbrowski wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do wprowadzenia relikwii i przygotowania uroczystości odpustowej.  Świętowanie zakończyło się wspólną agapą i zabawą parafian oraz przybyłych gości.

Pięknie zdobiony relikwiarz, ornaty oraz stuły zdobione wizerunkiem Jezusa i św. Tomasza Apostoła zostały złożone jako dar  wspólnot parafialnych a także ofiarodawców.      

mr

Pozostałe artykuły