16.09.2022r przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Berżnikach, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej miejsce Bitwy Niemeńskiej.
Tablica została ufundowana przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, z okazji setnej rocznicy Wiktorii Niemeńskiej.
Uroczystość odsłonięcia poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem biskupa ełckiego, Jerzego Mazura i księży z dekanatu sejneńskiego. Uczestniczyli w niej również: wiceminister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego Ziemi Sejneńskiej (Zarząd i Starosta powiatu sejneńskiego Maciej Plesiewicz, wójt gminy Sejny Dariusz Łostowski, wójt gminy Krasnopol Karol Szrajbert, radni ), członkowie Związku Piłsudczyków, licznie zgromadzona młodzież okolicznych szkół, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz okoliczni mieszkańcy Ziemi Sejneńskiej.
W swojej homilii biskup podkreślił znaczenie pamięci historycznej dla budowania tożsamości narodowej, nawiązał do słów C.K. Norwida i Bł. Kard. Wyszyńskiego, że Ojczyzna jest to wielki zbiorowy obowiązek. „Miłość do Ojczyzny, to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się, tworzyło kulturę narodową, tworzyło ojczyste dzieje. Dlatego winniśmy im pamięć” – mówił ordynariusz ełcki. „Jesteśmy u grobów bohaterów. Chcemy modlić się za nich i prosić o niewiędnący wieniec chwały. Na grobach bohaterów, w miejscach wielkiego czynu zbrojnego, chcemy uczyć się miłości Boga i Ojczyzny. Miłość Ojczyzny to także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształ” – dodał.
Wiceminister Dariusz Piontkowski w swoim wystąpieniu podkreślił rolę wielkiego tryumfu oręża polskiego, jakim było rozgromienie wojsk rosyjskich w Bitwie nad Niemnem oraz wyraził radość z licznego uczestnictwa młodzieży w uroczystości. „Jednym z ważniejszych wydarzeń XX wieku, które pozwoliło odzyskać polską państwowość była wojna z bolszewikami. Tym bardziej cieszę się, że są osoby, instytucje, które dbają o tę pamięć”- stwierdził Wiceminister.
Odczytany został również list Marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. Marszalek zauważył jak bardzo ważne znaczenie miało rozgromienie wojsk bolszewickich w 1920 roku dla odrodzonego po latach zaborów Państwa Polskiego, szczególnie Kresów Wschodnich, w tym Ziemi Sejneńskiej. Wyraził pragnienie, aby pamięć o tych wojennych zmaganiach nad Niemnem umacniała nasz patriotyzm i była obecna wśród teraźniejszych i przyszłych pokoleń.
Po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz berżnicki, gdzie znajdują się kwatery żołnierzy poległych w Bitwie Niemeńskiej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy.
Tablica odsłonięta w Berżnikach jest jedną z 14, które ufundował samorząd województwa podlaskiego – lokalnym samorządom z północnej części regionu w 2020 roku.
Pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską z 1920 r. otrzymały władze gmin: Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Nowy Dwór, Lipsk, Płaska, Krasnopol, Giby, Augustów, Sztabin, a także powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.
Lucyna Fidrych
Fot. Arch. diecezji ełckiej i Polskie Radio Białystok