Berżniki – Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Msze Święte:

9:00 11:30 13:00 (kaplica w Zelwie) w dni powszednie: 18.30 (w okresie zimowym 16.30)

Adres:

Berżniki 47, 16-500 Sejny

Rys historyczny: Parafię erygowano kanonicznie ok. roku 1447. Berżniki otrzymały prawa miejskie od królowej bony w roku 1547. kościół drewniany z 1819r. Obok drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku. Całość otoczona jest murem z bramą i dwoma drewniano – murowanymi kapliczkami z połowy XIX wieku. budowla trójnawowa, pokryta blachą miedziana. W kościele są trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia NMP z XVIII w. (w zwieńczeniu – obraz ukrzyżowanego Chrystusa). W ołtarzu bocznym po lewej stronie wisi obraz MB Niepokalanej oraz figury MB Bolesnej i św. Franciszka z Asyżu. w bocznym ołtarzu po stronie prawej umieszczono obraz Chrystusa (XVIII w.) oraz figury MB Niepokalanej i św. Antoniego Padewskiego.
Parafia dysponuje miejscami noclegowymi dla pielgrzymów i zaprasza Pielgrzymki, Oazę, Ruchy oraz Stowarzyszenia kościelne, jak i turystów.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia,
św. Antoniego – 13 czerwca