Suwałki – Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

Msze Święte:

Niedziele i Święta – godz. 7.30, 9.00, 11.30, 18.00
Dni powszednie: godz. 7.00 i 18.00.
(W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia Msza św. tylko o godz 18.00)

Adres:

ul. Szkolna 9 16-400 Suwałki

Rys historyczny: Parafia została wydzielona w znacznej części z terytorium parafii św. Aleksandra i częściowo z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach. 12 września 1999 r., ks. bp Wojciech Ziemba, Biskup Ełcki, erygował nową parafię. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności i dla upamiętnienia jubileuszu tysiąclecia kanonizacji św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – współpatrona Diecezji Ełckiej oraz pobytu w Diecezji Ełckiej i na Suwalszczyźnie Papieża Jana Pawła II.

Wyposażenie: Kościół posiada sylwetkę w kształcie łodzi, z jedną wieżą. Nad wejściem głównym do kościoła znajduje się napis ¨Jezu Ufam Tobie¨ oraz mozaika upamiętniająca Jubileusz 2000 – lecia. Wewnątrz kościoła na ścianie prezbiterium kościoła znajdują się: w centrum (nad tabernakulum) – Chrystus Ukrzyżowany, po lewej stronie – obraz patrona parafii św. Wojciecha oraz obraz papieża Jana Pawła II, po prawej stronie – obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W nawach bocznych znajdują się dwa ołtarze z obrazami: Jezusa Miłosiernego (lewa strona); Jezusa Ukrzyżowanego (prawa strona). Na ścianach bocznych nawy znajdują się obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową. Przy drzwiach wejściowych wmurowano tablicę poświęconą ¨Pamięci Polaków Zesłańców Sybiru¨. W kruchcie znajduje się tablica upamiętniająca budowę świątyni.

Odpust: św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – 23 kwietnia

Księgi parafialne: od 1999 r., kronika również od 1999 r.

Telefon: (87) 563-07-76
Fax: (87) 563-07-76