Gawrych Ruda – Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe

Pozostałe miesiące: dni powszednie godz. 16:00

Adres:

Suwałki 4, 16-402 Gawrych Ruda

Rys historyczny: Wieś Gawrych Ruda rozwinęła się z rudni, która istniała w tym miejscu jeszcze przed 1668 rokiem. Została założona przez Konstancję z Wodyńskich Butlerową, dzierżawczynię dóbr wokół jeziora Wigry. Wieś nazywała się najpierw Ruda na Hrudzie, ale od imienia jednego z pracujących tu rudników – Gabriela Suchockiego nazwano ją Rudą Gawrycha albo Gawrychami. Później przyjęła się nazwa obecna. W XVII wieku na tym terenie wytapiano żelazo z rudy darniowej. W roku 1983 poświęcono w Gawrych Rudzie-Płocicznie Tartak kamień węgielny pod budowę kościoła filialnego parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Suwałkach. W 1983 roku zaczęto w kościele odprawiać nabożeństwa, a 13 sierpnia 1989 roku kościół został poświęcony przez Bpa Juliusza Paetza, Biskupa Łomżyńskiego. Parafię erygował kanonicznie 29 czerwca 1992 roku Ks. Biskup Wojciech Ziemba, Biskup Ełcki.

Wyposażenie: Świątynia zbudowana z cegły sylikatowej, w kształcie nieregularnego wieloboku, z wieżą sięgającą 33 m. Dach kościoła pokryty jest blachą ocynkowaną. Ołtarz główny wykonany jest z ciemnego dębu. W centrum ołtarza znajduje się figura MB Sejneńskiej. Nad ołtarzem umieszczony jest obraz malowany na płótnie, przedstawiający św. Maksymiliana Marię Kolbe-patrona parafii. Na bocznych ścianach prezbiterium wiszą obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem Jezus.

Odpust: św. Maksymiliana Marii Kolbe (I niedziela po 14 sierpnia)

Księgi parafialne: od 1992 r.
Telefon: (087) 563-92-91