Studzieniczna – Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Msze Święte:

9:00; 11:00 kościół
13.00 (kaplica w Płaskiej)
17.00 wrzesień (Sanktuarium)
19.00 maj – sierpień (Sanktuarium )
Dni powszednie: kościół 17.00 (październik-kwiecień); Sanktuarium 12.00 i 19.00 (maj – sierpień); 12.00 i 17.00 (wrzesień)

Adres:

Studzieniczna 10, 16-301 Augustów

Rys historyczny: Pierwsza wzmianka historyczna o Studzienicznej pochodzi z 1740 r. i łączy się z kultem obrazu Matki Bożej. Pierwszy pustelnik jest anonimowy. Bardziej znaną postacią jest Wincenty Morawski, który około 1770 r. wzniósł pierwszą drewnianą kaplicę. W 1847 r. wybudowano obecny Kościół. W 1872 r. zbudowano na 64 palach dębowych obecną Kaplicę Matki Bożej. Początkowo parafia należy do parafii w Szczebrze. W 1873 r. Biskup Sejneński Ks. Biskup Piotr Paweł Wierzbowski powołuje do życia jako samodzielną parafię.17 września 1995 r. następuje akt koronacji obrazu Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła. Aktu koronacji dokonał ks. Kardynał Józef Glemp – Prymas Polski przy współudziale Abp. Józefa Kowalczyka – Nuncjusza Apostolskiego, ks. Abp. Edmunda Piszcza – Metropolity Warmińskiego, ks. Bpa Juliusza Paeca – Biskupa Łomżyńskiego, ks. Bpa Juozasa Żemartisa z Mariampola, ks. Bpa Wojciecha Ziemby – Biskupa Ełckiego i ks. Bpa Edwarda Samsela – Biskupa pomocniczego Ełckiego.

Odpusty: Zesłanie Ducha Świętego, Matki Bożej Szkaplerznej – 16 lipca, św. Anny – 26 lipca, Rocznica koronacji – 17 września

Inne obiekty sakralne:

1. Kaplica Matki Bożej, zbudowana w 1872 r. na 64 dębowych palach. Użyto cegły i zaprawy, które były używane do budowy śluz Kanału Augustowskiego. Przy Kaplicy są dwie tablice. Pierwsza poświęcona Wincentemu Morawskiemu. „KAPŁANI BOGA pamiętajcie o mnie tego miejsca fundatorze Wincentym grzeszniku”. Drugą tablicę wmurowano w 2004 r. poświęcona ks. Biskupowi Edwardowi Samselowi. W 2000 r. odsłonięto Pomnik Jana Pawła II. Przedstawia on postać Ojca Świętego Jana Pawła II jako pielgrzyma. Pomnik stoi na styku wody z lądem. Autorem pomnika jest pan prof. Czesław Dźwigaj.
2. Kaplica w Płaskiej p.w. Miłosierdzia Bożego zbudowana w 1982 r. Budowniczym kaplicy był ks. Mieczysław Gołaszewski.

Domy zakonne: Siostry Rodziny Maryi sprowadził do Studzienicznej w 1928 r. ks. Konstanty Poczkajtis. Przed wojną opiekowały się sierotami oraz uczyły dzieci religii w Kolnicy, Dalnym Lesie i Macharcach. Od 1945 r. opiekują się dziewczynkami głęboko upośledzonymi umysłowo.

Telefon:
(87) 643-31-43, 797-835-527 – Sekretariat Sanktuarium