Rys historyczny: W lipcu 1992 na zaproszenie Biskupa Ełckiego Wojciecha Ziemby przybył do Suwałk o. Paweł Domański i podjął się organizacji parafii, którą erygował Bp Wojciech Ziemba 17 lipca 1992 r., a 2 sierpnia 1993 r. został erygowany Klasztor OO. Franciszkanów w Suwałkach, pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Budowę kościoła i klasztoru rozpoczęto w 1995; kamień węgielny wmurowano 2 czerwca 1996; 4 października 1999 poświęcono kaplicę adoracji oraz nowy klasztor. 22 lutego 2004 roku Ordynariusz Diecezji Ełckiej bp Jerzy Mazur konsekrował nową świątynię. W roku 2012 w okresie wakacyjnym zaprojektowano i wykonano ogród klasztorny. Wiosną 2014 rozpoczęto budowę wieży kościelnej. Budowa trwała do grudnia 2014 r. Dzwony na wieży zainstalowano wiosną 2016 r.
Wyposażenie: świątynia murowana, z zewnątrz obłożona cegłą klinkierową w kolorze brązowym, kryta blacho-dachówką. Do kościoła, w zwartej zabudowie, przylega kaplica dla adoracyjna pw. Najświętszej Maryi Panny z Porcjunkuli i budynek klasztorny, które stanowią jedną bryłę architektoniczną. Budowę kaplicy zakończono w 1999 r. W prezbiterium na osi kościoła znajduje się ołtarz główny z tabernakulum oraz marmurowy ołtarz soborowy. Po lewej stronie marmurowe lektorium. Po lewej stronie kościoła, w połowie jego długości, znajduje się marmurowa chrzcielnica. W świątyni są elektroniczne organy, pięć konfesjonałów i ławki jesionowe, oraz tymczasowe stacje drogi krzyżowej. Brakuje jeszcze wystroju wewnętrznego świątyni jak: prezbiterium, ołtarzy wotywnych, drogi krzyżowej, witraży w oknach. W kaplicy adoracyjnej znajduje się ołtarz główny z obrazem Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, tabernakulum wraz z zabudowaniem, które umożliwia stałe wystawienie Najświętszego Sakramentu, marmurowy ołtarz soborowy i lektorium, gipsowe figury św. Franciszka z Asyżu i Antoniego z Padwy oraz ławki
Odpusty: Najśw. Ciała i Krwi Pańskiej, MB Anielskiej – 2 sierpnia.
Księgi parafialne: od 1992 r., kronika parafialna również od 1992 r.
Telefon: 087 567 77 39
Fax: 087 567 38 46