Rozpaliłeś nasze serca

Kiedy pytam młodzież, kto jest Twoim wzorem, zapada cisza. Po chwili padają znane nazwiska sportu, filmu, muzyki. To co osiągnęli, ich status społeczny postrzegane jest jako coś wyjątkowego. Co nie znaczy, że nie ma wśród nich wzorów. Kiedy jednak poruszamy kwestię cech charakteru godnych do naśladowania, pojawia się trudność. Zawiązuje się dyskusja, czy warto w życiu być dobrym, uczciwym i prawdomównym. Młodzi ludzie są szczerzy w swoich wypowiedziach, ale gdzieś pozostawiają tę nieodkrytą cząstkę, o której nie mówią. Doceniam to, że nie kryją się ze swoimi poglądami, wtedy łatwiej jest nawiązać szczerą rozmowę. Okazuje się, że Ci młodzi ludzie są wrażliwi, dostrzegają niesprawiedliwość i kłamstwo, łatwo ich zranić. Poszukują swojego miejsca w życiu. Potrzebują więc wzorców do naśladowania. Nie zawsze takie otrzymują. Ważne jest, aby im te wzorce pokazać. Niemodne stają się dla dzisiejszego świata: Bóg, miłość drugiego człowieka. Bo jakie korzyści mamy z tego, że pochylimy się nad biednym, aby Go wesprzeć. Podamy rękę dziecku, które płacze, wysłuchamy bez słowa krytyki tych , którzy potrzebują wsparcia.

Sięgamy do autorytetów, które dla młodego człowieka są bliskie sercu. Taką osobą jest bł. Carlo Acutis. Z zaciekawieniem śledzą Jego życiorys, zbudowani są postawą rówieśnika.

Aby móc wyrazić swoje przemyślenia i odczucia młodzież miała możliwość wziąć udział w Powiatowym konkursie  o bł. Carlu Acutisie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Danuty Siedzikówny „ Inki” w Ełku oraz Parafię Katedralną pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Zadaniem konkursowym było przygotowanie prezentacji pod hasłem „Być zawsze zjednoczonym z Jezusem”.

Patronat nad konkursem objęli; J. E. Biskup Ełcki Jerzy Mazur, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Ełku oraz Starosta Powiatu Ełckiego.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I m. Michalina Rogińska ( Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny  Inki” w Ełku )

II m. Wiktoria Karpik ( Szkoła Podstawowa w Rożyńsku Wielkim )

III m. Piotr Kulenko  (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny „ Inki” w Ełku )

Wyróżnienie otrzymali:

Klaudia Czuper ( Szkoła Podstawowa nr 2 im. Danuty Siedzikówny „ Inki w Ełku )

Diana Strzała ( Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Ełku)

Marta Mielnik (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Ełku )

Gabriela Kalinowska (Szkoła Podstawowa w Rożyńsku Wielkim )

Bardzo dziękujemy uczniom i opiekunom za trud włożony w przygotowanie prezentacji.

Koordynatorzy konkursu;

Halina Gątowska

Małgorzata Szymanowska

ks. Radosław Gulan

Pragnę przybliżyć świadectwa młodzieży ze zwycięskiej prezentacji.

Byłam na wprowadzeniu do Katedry Ełckiej relikwii bł. Carlo Acutisa. Chciałabym zaprzyjaźnić się z Nim i dlatego często sięgam po modlitwę za Jego wstawiennictwem.   

Gabrysia

W czasie pandemii byłem zamknięty razem z rodziną na tzw. kwarantannie. Nie były to dla nas łatwe dni. Na początku myślałem, że nareszcie sobie pogram i nic nie będzie mnie obchodziło, ale po jakimś czasie zobaczyłem, że nawet tata, który miał wiele do powiedzenia na temat Kościoła i rządzących, zaczyna klękać do modlitwy, częściej włączał w telewizji Mszę świętą, szukał okazji do prawdziwych rozmów. To było dla nas wszystkich potrzebne. A po skończeniu kwarantanny wszyscy przystąpiliśmy do spowiedzi. Mimo, że to wszystko było spowodowane jakimś lękiem, to przyniosło dobre owoce. W październiku dużo było informacji o Carlo Acutisie. Mamy wspólny zainteresowania, też lubię piłkę. Patrzę na Niego jak na swojego kumpla, który jest już w Niebie. 

Robert

Carlo, dzisiaj przypomina nam, że bez względu na to ile mamy lat, świętość jest dla każdego z nas nie tylko możliwa do osiągnięcia, ale jest naszym obowiązkiem. Skoro żyjemy, zostaliśmy ochrzczeni, karmimy się Ciałem Pana Jezusa, to nie mamy innej możliwości jak tylko realizować własną drogę świętości. Carlo przynagla nas, abyśmy częściej myśleli o życiu wiecznym, o Bogu i Niebie. Cieszę się, że tak młody człowiek pokazał światu, że Internet nieść może Chrystusa na krańce świata. I o to trzeba nam się również postarać . 

Joanna

„To co naprawdę uczy nas pięknymi w oczach Boga, będzie tylko sposobem w jaki Go kochamy i jak kochamy naszych braci”

Bł. Carlo Acutis

                                        Halina Gątowska                                         Małgorzata Szymanowska

Pozostałe artykuły