Spotkanie przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń diecezji ełckiej

W parafii św. Jana Pawła II w Ełku, w sobotę 23 października, odbyło się spotkanie przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń diecezji ełckiej. Zebranie miało na celu przybliżenie idei synodu na temat „W Stronę Kościoła Synodalnego – Komunia, Uczestnictwo, Misja”, który 9 października zainaugurował w Rzymie papież Franciszek, a w niedzielę 17 października synod rozpoczął się w każdym Kościele partykularnym.

Spotkaniu przewodniczył bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Przypomniał on, że „Kościół od dawna otwarty jest na głos świeckich, a synod nie jest w Kościele czymś nowym”.

Obecnie trwamy w pierwszej fazie synodalnej na poziomie parafii. Bp Galbas wskazał, że „pytania, jakie należy sobie zadać podczas tego etapu kierunkują nas w stronę szukania odpowiedzi: Jak widzimy Kościół 2021+? Jakie ma wady i słabości?”.

„Tak jak w sporcie zależy nam na osiągnięciu pewnej sprawności. I wiemy, że ćwiczenia nam pomagają, jak nie ćwiczymy to widzimy spadek formy. To samo ma być z synodem. Ma on być pewnym rodzajem ćwiczeń, po to żebyśmy posiedli taką umiejętność, którą będziemy praktykować już na stałe. Synod się skończy, powstanie na jego temat adhortacja. Tak jak mówi papież Franciszek to nie jest jego pierwszy i najważniejszy cel. Najważniejsze jest nauczenie się. Kościół, który nie idzie razem, którego nie obchodzi co Ty słyszysz, co myślisz, czujesz, przeżywasz, nie wyjdzie dalej” – tłumaczył bp Galbas.

Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich podkreślił, że wśród pokus związanych z synodem, „jedną z największych jest słuchanie tylko tych, którzy są już zaangażowani w działalność Kościoła”. Koleją częścią spotkania było utworzenie grupy synodalnej, która dzieliła się swoimi przemyślanami odnośnie osób towarzyszących w codzienności, także poza granicami kościelnymi.

Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń zostali zachęcani do tworzenia takich grup we wspólnotach oraz rozmów na tematy synodalne, ale nie zamykanie się tylko na nie. W trakcie spotkania podkreślono również ważność zaangażowania członków wspólnot w pomoc parafialnym koordynatorom odpowiadającym za dyskusję synodalną.

mz/rr

Pozostałe artykuły