Centrum Pomocy Ukrainie Caritas Diecezji Ełckiej

Przy Caritas Diecezji Ełckiej działa Centrum Pomocy Ukrainie, które zajmuje się kompleksowym wsparciem przybyłym do diecezji ełckiej uchodźcom. Ci bardzo dziękują całej społeczności za ich przyjęcie.

Misją Caritas Diecezji Ełckiej jest niesienie pomocy duchowej i materialnej, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji. Realizacja tego zadania wypływa z Chrystusowego przykazania miłości, odczytywanego w aktualnej sytuacji Kościoła i w obliczu konkretnych potrzeb ludzi, bez względu na ich wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę czy przekonania polityczne.

„Jesteśmy po to, aby pomagać. Pomagamy uchodźcom na różnych płaszczyznach. Prowadzimy ośrodki dla uchodźców w Ełku, Orzyszu i Augustowie. Do tej pory wysłaliśmy na Ukrainę pona 40 TIRów z darami o łącznej wadze ponad 600 ton” – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas i dzieli się świadectwem jednej z ukraińskich kobiet nadesłanym przez media społecznościowe:

„24 lutego, wojna, strach przed utratą dzieci, pierwsze dni wiosny, granica, Polska, niepewność, Caritas – to nie jest lista słów, ale radykalne zmiany, które zaszły w moim kraju i wpłynęły na moje życie. Mój syn ma dwa miesiące i jest już uchodźcą.

Swoje życie w Ojczyźnie poświęciłam patriotycznemu wychowaniu młodzieży, pracy wolontariackiej i w najtrudniejszym dla mojego kraju czasie zmuszona jestem go opuścić, aby zachować jego kolor, genetykę, dwoje potomków, moje dzieci.

W ośrodku Caritas w Ełku stworzono wszystkie warunki bytowe: oddzielne pokoje, łazienkę, pralnię z higieną i sprzątaniem, kuchnię z niezbędnym sprzętem. Zapewniają również wyżywienie z gorącymi obiadami, które otrzymujemy zupełnie za darmo. Wielu z nas przyszło w zimowych ubraniach, niektórzy w ogóle nie przebrali się – to też pomogli w Caritasie. I stworzyli „mały raj” dla naszych dzieci: zabawki, słodycze, ubranka, łóżeczka, wózki spacerowe i tym podobne. W razie potrzeby zawsze przychodzi lekarz, bezpłatnie udostępniane są również leki.

Nie samym chlebem żyje człowiek. W niedzielę z pomocą sióstr i księdza mieliśmy okazję modlić się w naszym ojczystym języku o Pokój na Ukrainie. To było niesamowite i tak potrzebne dla nas. Wszyscy czuli się jak w domu w swojej świątyni.

To wszystko, a nawet więcej dla nas Ukraińców, robią niesamowici ludzie: Dyrektor Caritas Dariusz Kruczyński, siostry: Tabita, Felicyta, Salomea, Jozuela. Bardzo dziękuję za otwarcie i wielkie serca, zrozumienie nas, takich różnych i nie zawsze do końca wdzięcznych Ukraińców.

W domu pracuje dużo wolontariuszy, ktoś bezpośrednio pomaga nam się przystosować i zarejestrować nasz pobyt tutaj zgodnie z prawem. Inni otrzymują, sortują i wysyłają pomoc humanitarną do mojej ojczyzny, Ukrainy. Bardzo dziękujemy za wsparcie w tak trudnym dla nas czasie.

Dziękuję Miastu Ełk, który gościnnie przyjął wszystkich. Nasze dzieci uwielbiają tutaj chodzić do szkoły.

Ukraińcy nigdy nie zapomną szerokiego uścisku siostry Polski. Dziękujemy za opiekę, warunki pobytu, za uśmiech na twarzach naszych dzieci. Ukrainki zostały zmuszone do wyjazdu, aby ratować swoich synów i córki, aby zapobiec ludobójstwu narodu. Są też zmuszeni do zachowania życia jako nosiciele ukraińskich tradycji i obyczajów. Większość chce wrócić, aby pomóc ożywić swoją ziemię, kulturę, dać światu małych Ukraińców, patriotów.

Wierzę w zwycięstwo, marzę o jak najszybszym objęciu moich bliskich, modlę się za wszystkich, którzy walczą o spokojne niebo nad Ukrainą, proszę Boga, aby nie zubożał ręki tych, którzy nas darzą i wspierają, a to są prawie wszyscy mieszkańcy Polski.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Rządu RP, miasta Ełk, wolontariuszy, Dyrektora Caritas Dariusza Kruczyńskiego, naszej kuratorki i tłumaczki Leny Omelianenko, tłumaczki Tatiany Fedorowej, drogich sióstr Tabicie, Jozueli Felicycie, Salomei, księdzu. Boże błogosławieństwo i pokój niech będą z nami wszystkimi.

Dzięki Polsko!

Chwała Ukrainie!

Pozdrawiam Olena Nahorna”

Akcję pomocy na rzecz Ukrainy można wspierać poprzez ofiary pieniężne na konto Caritas Diecezji Ełckiej 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk), z dopiskiem „Ukraina”, czy też zgłaszając gotowość przyjęcia uchodźców wojennych za pośrednictwem parafii, które są w kontakcie z głównym koordynatorem działań pomocowych i informacyjnych, jakim jest ełcka Caritas.

Można włączyć się w zbiórkę darów rzeczowych. Potrzeba przede wszystkim żywności o długim terminie przydatności do spożycia, artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne), środków higienicznych i środków czystości, środków opatrunkowych, koców, pościeli, śpiworów, bielizny termoaktywnej, ciepłych skarpet, odzieży, czajników elektrycznych. Posegregowane partie z lokalnych zbiórek rzeczowych należy dostarczać do siedziby Caritas w Ełku, ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1.

rr

https://regiony.tvp.pl/12188736/echa-dnia

Pozostałe artykuły