Msza Krzyżma Świętego w Katedrze Ełckiej

„Jesteśmy zrodzeni z Ewangelii. Jesteśmy ludem nadziei. To my jako kapłani mamy być znakami nadziei” – powiedział w homilii podczas sprawowanej dziś Mszy Krzyżma bp Jerzy Mazur. Biskup ełcki przewodniczył w Wielki Czwartek uroczystej Eucharystii w katedrze pw. Św. Wojciecha w Ełku, do której przybyło ponad 250 kapłanów, siostry zakonne, nadzwyczajni szafarze Eucharystii oraz ministranci i lektorzy.

„W obliczu wojny w Ukrainie i zagrożonego pokoju, trudnych wyzwań i różnych kryzysów, które aktualnie bardzo mocno dotykają Kościół i świat jest ogromna potrzeba świętych kapłanów” – mówił bp Mazur. „Jako namaszczeni jesteśmy posłani do służby, do głoszenia Ewangelii, do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym” – dodał.

Jak podkreślił, bycie świętym kapłanem winno przejawiać się w umiejętnym tłumaczeniu słów Mistrza na język współczesnego Kościoła  i świata, w posiadaniu twarzy jaśniejącej promieniami światła i łaski, w stylu bycia przez które przemawia Duch Św., w codziennym świadczeniu (byciu świadkiem) w którym ludzie będą mogli dojrzeć skarb łaski – Jezusa. „Diabeł nie lęka się naszych stadionów sportowych, naszych kin; on boi się naszej świętości. Bądźcie świeci, bo świat potrzebuje świętych kapłanów, bo potrzebuje Chrystusa” – powiedział ordynariusz ełcki.

Wszystkim wiernym biskup ełcki podziękował  za wsparcie modlitewne  w codziennym posłannictwie i służbie. „Módlmy się wspólnie w czasie tej Eucharystii, abyśmy nigdy nie zmęczyli się ta służbą i misją. Prośmy Pana, by odnowił w nas wszystkich charyzmat namaszczenia i posłania do służby”.

W zdobywaniu szczytów świętości kapłańskiej niezastąpionym środkiem jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz zawierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi. „W tym dzisiejszym dniu wpatrując się w Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana nabierajmy nowego entuzjazmu, nowego zapału, by trwać na modlitwie, adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie, by mówić o kapłaństwie młodszym, by ich do niego zachęcać, a przede wszystkim by modlić się o dar powołania, bo Tym, który powołuje jest Chrystus”- zachęcał duchownych pasterz ełcki.

„Drodzy Kapłani wyrażam wam wdzięczność za waszą posługę słowa, posługę sakramentów, za posługę miłości miłosiernej, za waszą codzienną posługę często niewidoczną, ale jakże bardzo potrzebną” – dziękował kapłanom biskup ełcki na zakończenie Eucharystii. 

Na ręce bp. Jerzego Mazura wszystkim kapłanom życzenia i kwiaty złożyli przedstawiciele duchowieństwa, sióstr zakonnych, władz samorządowych i wspólnot kościelnych.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem ks. bp Jerzego Mazura z ministrantami i lektorami oraz wspólną agapą.

ks. kz / Ełk

Pozostałe artykuły