Ełk: Bp Jerzy Mazur pobłogosławił pokarmy wielkanocne

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Biskup ełcki Jerzy Mazur złożył życzenia świąteczne i pobłogosławił pokarmy wielkanocne w parafii pw. Ducha Świętego w Ełku dla wiernych i duszpasterzy parafii.

Biskup ełcki w krótkim słowie wyjaśnił istotę Świat Wielkanocnych: „Byliśmy z Jezusem w Wieczerniku, w Ogrodzie Oliwnym, na Golgocie. Dzisiaj klękamy przy Grobie Pańskim, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Medytujemy nad śmiercią Jezusa Chrystusa. Jezus uczynił to wszystko z miłości do nas. Poprzez miłości przyniósł nam zbawienie i obdarza nas potrzebnymi łaskami i prawdziwym szczęściem. Całe Triduum Paschalne przygotowuje nas do Świat Wielkanocy – spotkania się ze Zmartwychwstałym Chrystusem”.

Ordynariusz przypomniał, że tegoroczne Triduum i Święta przeżywamy w kontekście jeszcze trwającej pandemii koronawirusa, w kontekście wojny na Ukrainie, zagrożenia pokoju także w naszej Ojczyźnie, Europie i na świecie.

„Zadajemy pytanie dokąd zmierza ten świat, dokąd ten świat pędzi i czy w tym świecie jest miejsce aby głosić Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego? Odpowiedź jest jedna: tak jest miejsce i jako ludzie ochrzczeni winniśmy to czynić z jeszcze większą miłością, bo tylko miłość jest odpowiedzią na przemoc, wojnę, niesprawiedliwość. Tylko miłość, której uczymy się od Jezusa Chrystusa daje nam wytłumaczenie. Wielu tez zadaje pytanie: gdzie jest Bóg? Pan Bóg jest z tymi, którzy cierpią, tymi którzy giną , tymi którzy doświadczają skutków wojny. Pan Bóg jest z nimi i razem z nimi cierpi” – mówił hierarcha.

Bp Mazur zwrócił uwagę, że pokarmy przyniesione w dniu dzisiejszym do poświecenia są symbolem i piękną tradycją, którą podtrzymujemy, ale „my jako chrześcijanie musimy zrobić kilka kroków do przodu i mieć świadomość, że jajko jest tylko symbolem życia, a Jezus Chrystus, który Zmartwychwstał i pozostał z nami – On jest życiem, że chleb który poświęcamy jest potrzebny dla naszego życia, a Jezus Chrystus, który pozostał z nami mówi: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

Składając życzenia bp Mazur zachęcił zebranych do modlitwy o pokój i uczenia się miłości od samego Jezusa Chrystusa.

„Na te zbliżające się Święta Wielkanocne życzę wam i duszpasterzom mocnej wiary. Uwierzcie w miłość Boga do człowieka, do każdego z nas. Życzę wam aby Jezus Chrystus Zmartwychwstały obdarzył was swoim Miłosierdziem, abyście mogli dzisiejszego wieczoru, jutrzejszego dnia przyjąć w komunii świętej ten chleb, który zstąpił z nieba, który daje nam życie wieczne, który napełnia nas prawdziwym szczęściem, miłością pokojem nadzieja radością. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarza was zdrowiem, prawdziwym szczęściem, pojednaniem w rodzinach, wzajemnym przebaczeniem. Abyśmy umocnieni łaską która płynie z Eucharystii mogli wyśpiewać: radością moją jest Chrystus Zmartwychwstały i abyśmy te Święta pomimo trudności, szczególnie tych zewnętrznych, mogli przeżywać z wielka radością” – życzył zgromadzonym wiernym bp. Mazur    

Po dwóch latach obostrzeń pandemicznych tegoroczna Wielkanoc odbywa się bez ograniczeń sanitarnych i limitów w kościołach.

rr

Pozostałe artykuły