Dzień Skupienia Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa

W Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia członkowie Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa tradycyjnie pielgrzymują do diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Jest to doroczny Dzień Skupienia tej wspólnoty połączony z udziałem w ostatnim dniu Nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Zebranych powitał ks. dr Jacek Nogowski, diecezjalny duchowy opiekun wspólnoty. W słowie wprowadzenia kapłan podkreślił, że ten dzień dla wspólnoty jest szczególny, bo możemy zanurzać się w Bożym Miłosierdziu i wypraszać łaski dla zatwardziałych grzeszników.

Staraniem proboszcza i kustosza Sanktuarium, ks. prał. Mieczysława Brzóski oraz parafian diecezjalne sanktuarium staje się wyjątkowym miejscem modlitwy. Prawdy wiary zawarte w malowidłach ołtarza głównego oraz w ołtarzach bocznych, a także obecność relikwii Apostołów Miłosierdzia: św. s. Faustyny, św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Michała Sopoćki, przyczyniają się do refleksji nad swoim życiem wiarą.

Dzień Skupienia DNNUJ jest nie tylko czasem modlitwy, ale również formacji poprzez konferencję. Tegoroczny temat o roli ojca duchownego i o tym, co jest najważniejsze, aby wzrastać w wierze mówił ks. kan. dr Paweł Tarasiewicz. „Moim zadaniem jako ojca duchownego jest przypomnieć kandydatom, którzy zmierzają do kapłaństwa, że oni też są na drodze do zbawienia. Człowiek może w tym świecie tak się zaangażować, że w tym działaniu może sam się zatracić. Pierwsza i chyba najtrudniejsza zasada życia duchowego jest taka, aby uznać, że nie jestem sam. Żeby rozpocząć w ogóle życie duchowe trzeba uświadomić sobie, że Pan Bóg jest bliżej mnie samego niż ja sam siebie” – mówił ks. Tarasiewicz.

Taką refleksję podejmowała św. s. Faustyna, która w Dzienniczku, w punkcie 1181 zapisała rozmowę z Panem Jezusem: „Kiedy byłam w bliskości z Panem, powiedział: czemu się lękasz przystąpić do dzieła, które ci polecam? – Odpowiedziałam: czemuż mnie w tych chwilach Jezu zostawiasz samą i nie czuję obecności Twojej? – Córko Moja, chociaż byś Mnie nie dostrzegała nawet w najtajniejszych głębiach swego serca, to nie możesz twierdzić, że Mnie tam nie ma. Usuwam tylko odczucie Siebie, a to nie powinno ci być przeszkodą, do spełnienia woli Mojej. Czynię to dla niezgłębionych zamiarów Swoich, które poznasz później. Córko Moja, na zawsze wiedz o tym, że tylko grzech ciężki wypędza Mnie z duszy, a nic więcej.” Skoro o tym mówi Pan Jezus św. s. Faustynie, to znaczy, że o tym nie wiedziała. Pan Jezus mówi, że człowiek nie jest sam. To jest genialne” – zapewniał kapłan.  

„Idziemy przez ten świat i chorujemy na chorobę ludzkości – na samotność. Boimy się samotności, mówimy, że potrzebujemy drugiego człowieka, wspólnoty… A tak naprawdę spełnieniem człowieka jest tylko Bóg. Jeżeli na samym początku człowiek to odkryje, to może spokojnie iść przez codzienność swojego życia” – zapewniał kapłan.    

Echa konferencji pobrzmiewały podczas agapy, na której pielgrzymi spotkali się przed nabożeństwem nowennowym. Był to również czas na spotkanie Koordynatorów DNNUJ z zarządem Dzieła i diecezjalnym asystentem. Ks. Jacek Nogowski zachęcał do czynnego udziału w I Kongresie Różańcowym Diecezji Ełckiej. Koordynatorzy wyrazili również chęć udziału w corocznym Dniu Skupienia członków DNNUJ w Wigrach.   

Sobotnie nabożeństwo Nowenny do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Jerzy Mazur wraz z przedstawicielami DNNUJ. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a w koncelebrze wzięli udział duchowi asystenci DNNUJ z terenu diecezji. W homilii biskup zwrócił uwagę na gorliwość kobiet z Ewangelii, które dawały świadectwo o Chrystusie zmartwychwstałym. Mówił, że tak jak Maria i Magdalena, tak i my swoim życiem głosimy Chrystusa. Biskup zachęcał do dawania świadectwa w swoich rodzinach, miejscach pracy, w parafiach.   

Dzieło Nieustannej Nowenny jest  modlitewnym ruchem religijnym, który zaistniał i działa w ramach diecezji ełckiej od 2002 r.. Współzałożycielami dzieła są: śp. Danusia Bąk oraz śp. ks. inf. Włodzimierz Wielgat. W tym roku wspólnota przeżywa swój jubileusz XX lat istnienia Na przestrzeni tych lat ok. 7,5 tys. osób włączyło się w nieustanną modlitwę.

mr

Pozostałe artykuły