Wiosenna Sesja Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej

Dekanalni duszpasterze rodzin, doradcy życia rodzinnego, uczestnicy Studium Małżeństwa i Rodziny oraz wszystkie osoby związane na przestrzeni lat i różnych płaszczyzn z Duszpasterstwem Rodzin spotkali się w sobotę 14 maja, w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku na Wiosennej Sesji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej.

Spotkanie poprzedziła Eucharystia w intencji Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin, Doradców Życia Rodzinnego oraz wszystkich osób związanych z Duszpasterstwem Rodzin. Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

W homilii bp Mazur uwrażliwiał zgromadzonych na różne drogi życia, które łączy jeden cel – osiągniecie Królestwa Bożego. – „Powołanie realizujemy na różnych drogach. W drodze kapłaństwa, życia konsekrowanego, na drodze małżeńskiej czy też na drodze życia w samotności. To są różne drogi, ale każda z tych dróg prowadzi do jednego celu, do Królestwa Bożego. Na każdej z tych dróg człowiek, który wierzy nigdy nie jest sam. Jest z nami Bóg, który daje nam swojego Ducha” – wskazywał.

Biskup podkreślał ważność modlitwy w życiu każdego człowieka, a szczególnie modlitwy różańcowej, do której odmawiania zachęcała Maryja. -„Dlatego też prośmy Ducha Świętego, abyśmy wszyscy zagłębiali się w tę prośbę Maryi i odkrywali wartość modlitwy różańcowej w rodzinie. […] Rodzina zjednoczona na modlitwie, zjednoczoną pozostaje”- tłumaczył hierarcha. Zwracając się do Doradców Życia Rodzinnego i Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin, ordynariusz diecezji ełckiej podziękował za zaangażowanie i pracę na rzecz duszpasterstwa rodzin.

Po Mszy św., w auli WSD w Ełku kontynuowano spotkanie. Wykład „Sytuacje nieregularne w Amoris Laetitia” wygłosił ks. Wojciech Kućko – duchowny diecezji płockiej, doktor teologii moralnej, adiunkt w Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie, wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

W swoim wystąpieniu ks. Wojciech Kućko przedstawił wartość i ważność adhortacji apostolskiej „Amoris letitia”. Tłumaczył, że w tym dokumencie papież uwrażliwia, aby „mając przed sobą małżeństwo, związek cywilny, związek, w którym  jedna z osób jest już po związku kościelnym, mając przed sobą dwoje narzeczonych, mamy widzieć ich okoliczności życia”,  a takim słowem kluczem w tym dokumencie jest rozeznawanie.

„Co to znaczy rozeznawać?” – pytał zgromadzonych doradców życia ks. Kućko i tłumaczył, że rozeznanie to zobaczenie, jakie jest miejsce Boga w moim życiu i gdzie ja jestem w stosunku do Tego Boga i dlatego „mamy pomagać małżeństwom, narzeczonym, osobom żyjącym w związkach nieregularnych, żeby zobaczyli, gdzie jest Bóg w ich życiu”. – „Rozeznawanie jest procesem długofalowym, którego celem ma być rozpoznanie, gdzie jest Bóg w moim życiu” – podkreślił prelegent i dodał, że celem nie jest odpowiedź na pytanie „Czy pójdziesz do komunii czy nie?”. – „Celem jest pokazanie, ‘gdzie Ty jesteś i gdzie jest Pan Bóg.’ I wtedy dopiero ten człowiek w swoim sumieniu, które jest kolejnym słowem kluczem, podejmie własną decyzję, co ma zrobić. Ja mam tylko pomóc temu człowiekowi podjąć taką decyzję” – wskazywał.

Przypominając słowa z początku adhortacji, że „Mamy kształtować sumienia, a nie je zastępować”, ks. Kućko podkreślił, że naszym zadaniem nie jest wskazywanie, co ludzie mają robić, ale formowanie ludzi tak, aby sami mogli podejmować właściwe decyzje. Prelegent przedstawił również cztery punkty w postępowaniu z osobami żyjącymi w sytuacjach nieregularnych, ale też z rodzinami, o których w adhortacji mówi Papież Franciszek: „przyjąć – potraktować po ludzku, po chrześcijańsku; towarzyszyć – być obok; rozeznać – pomóc wybrać takie rozwiązanie, które jest zgodne z nauczaniem Kościoła; integrować”.

W trakcie spotkania omówiono bieżącą działalność parafialnych poradni rodzinnych, wręczono misje kanoniczne do pracy w parafialnych poradniach rodzinnych oraz przekazano kalendarium najbliższych wydarzeń. Jesienna sesja Duszpasterstwa Rodzin odbędzie się 22 października.

mz, rr

Pozostałe artykuły