Pomoc humanitarna ełckiej Caritas dla Ukrainy

Ełcka Caritas pomaga nie tylko uchodźcom, którzy po 24 lutego br. znaleźli się na terenie diecezji ełckiej, ale organizuje także transporty humanitarne dla dotkniętej wojną Ukrainy.

Wszystko, co trafia do ełckiej Caritas od darczyńców, jest sortowane i przekazywane według potrzeb. „Wsparcie finansowe przeznaczamy na zakup potrzebnych produktów i opłacenie kosztów transportu. Pomoc humanitarna wieziona jest za naszą wschodnią granicę i trafia niemal na linię frontu. Część darów dysponowana jest wśród kobiet i dzieci, którzy schronienie znaleźli w regionie Polski północno-wschodniej” – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

Wsparcie dla uchodźców diecezjalna Caritas otrzymuje także od donatorów spoza naszego kraju, m.in. z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. Pomoc do osób potrzebujących na Ukrainie trafia przede wszystkim za pośrednictwem struktur kościelnych – parafii oraz żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, a także centrów kultury polskiej.

„Pomoc dociera m.in. do obwodów: chmielnickiego, iwano-frankowskiego, kijowskiego, lwowskiego, mikołajowskiego, odeskiego, równeńskiego, tarnopolskiego, winnickiego czy żytomierskiego. W transportach przekazywaliśmy głównie żywność, środki czystości i higieny osobistej, leki oraz odzież” – podkreśla ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

Pierwszy konwój humanitarny wyruszył z diecezji ełckiej 4 marca. Do tej pory diecezjalna Caritas przekazała 48 tirów z pomocą humanitarną o łącznej wadze 735 ton. Ostatnie 5 transportów realizowane było we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Jak zauważa ks. Sawicki, gestów solidarności jest dużo mniej obecnie niż w początkowym okresie wojny, a potrzeby coraz większe i wskazuje, że można również pomóc potrzebującym w Ukrainie poprzez przyłączenie się do akcji „Paczka dla Ukrainy”, którą prowadzi Caritas. „Paczki należy przygotowywać w specjalnie do tego przeznaczonych kartonach, które dostępne są w siedzibie ełckiej Caritas. Paczka powinna zawierać: żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, puszki), produkty dla dzieci (np. kaszki, słoiczki, soki), artykuły chemiczne, kosmetyczne (np. chusteczki nawilżone, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe” – mówi wicedyrektor ełckiej Caritas i dodaje, że „pracownicy Caritas udzielają wskazówek dotyczących konkretnych produktów, które pozwolą na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień”. Do paczki można dołączyć także list.

– „Dziękujemy za wsparcie otrzymane od darczyńców i wolontariuszy wrażliwych na los osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej inwazji zbrojnej. Prosimy o dalszą pomoc finansową i rzeczową. W imieniu obdarowanych dziękujemy za współczucie i wielkoduszność oraz hojność serca i ośmielamy się prosić o dalsze wsparcie naszych działań na rzecz Ukrainy” – zachęca ks. Kruczyński.

Od pierwszych dni wojny Caritas Diecezji Ełckiej wspiera kobiety i dzieci, które przyjechały do Polski w poszukiwaniu schronienia, pokoju i bezpieczeństwa. Punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy był i pozostaje na terenie biura Caritas w Ełku, ale niestety nie każdy może dostać się na obrzeża miasta. Aby ułatwić dotarcie do potrzebujących przebywających na terenie diecezji został otwarty nowy punkt pomocy w centrum miasta, przy ul. 3 Maja 10 (dawna Apteka św. Brunona). Punkt pomocy jest czynny cztery dni w tygodniu po kilka godzin, co pozwala matkom, które mają małe dzieci lub pracują, uzyskać pomoc, nie spędzając dużo czasu w drodze do punktu.

„Nasze drzwi są otwarte dla tych, którzy potrzebują wsparcia. Każdy obywatel Ukrainy, który przychodzi po pomoc, otrzymuje nie tylko produkty spożywcze, ale  także ubrania dla siebie i sowich dzieci, a także produkty higieny osobistej.  Dla dzieci mamy szeroką gamę mleka dla niemowląt, żywność w słoiczkach, pieluchy  i zabawki. Mamy hipoalergiczne mleko  dla dzieci i produkty bezglutenowe. Nikt nie wychodzi od nas zawiedziony lub z pustymi rękami. Uśmiech i dobre słowa są dla nas najwyższą zapłatą. Nasze drzwi jak i serca są otwarte dla wszystkich” – mówi Tatiana Fedorova, pracownik Caritas Diecezji Ełckiej.

Cały czas trwa zbiórka środków finansowych, które można przekazywać na konto bankowe Caritas diecezji Ełckiej z dopiskiem „Ukraina”: 29 1020 4724 0000 3302 0027 2369 (PKO BP S.A. O/Ełk).

rr

fot. Caritas Diecezji Ełckiej

Pozostałe artykuły