Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych

W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża na doroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych. 

Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali, pielęgniarki, kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Szymon Klimaszewski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. kan. Wojciech Stokłosa, kustosz sanktuarium.

Gospodarz miejsca życzył pielgrzymom, aby Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych zaowocowała bożym błogosławieństwem w codziennym życiu, a szczególnie w sytuacji niesienia krzyża choroby, cierpienia czy opieki nad drugim człowiekiem. „Niech obecność nas, tutaj, u Matki, która jest Uzdrowieniem chorych i Ucieczką grzeszników, która trwa wspólnie na modlitwie, niech będzie dla nas pociechą, niech będzie dla nas znakiem łaski uzdrowienia duszy i ciała” – mówił ks. Stokłosa.  

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, którą poprowadziła wspólnota Cichych Pracowników Krzyża z Ełku. Natomiast ks. Szymon Klimaszewski przypomniał warunki nabożeństwa I Sobót Miesiąca. Zachęcał, aby każdy z pielgrzymów skorzystał z łask przypisanych temu szczególnemu nabożeństwu maryjnemu.   

Pielgrzymi mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Wprowadzeniem duchowym było nabożeństwo „Drogi Światła” poprowadzone przez ks. Klimaszewskiego. „Życie chrześcijańskie nie zaczyna się od nawrócenia, ale od spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym. Niech ta nasza pielgrzymka zaowocuje takim spotkaniem” – życzył diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia. Kapłan zachęcał do powierzania się Matce Najświętszej słowami św. Maksymiliana Kolbego: „Matko Boża Miłosierdzia, nie masz na Swym ręku Dzieciątka Jezus, to weź mnie na Swoje ręce i przenieś szczęśliwie przez całe życie”.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W homilii biskup mówił o odkrywaniu skarbu jakim jest modlitwa różańcowa. „Jesteście tą grupą, która trzyma różaniec w ręku, która codziennie modli się na różańcu. Dzisiaj Maryja prosi nas, aby ta modlitwa różańcowa była jako wynagradzająca za grzechy, jako zadośćuczynienie za tych, którzy popełniają grzechy, wypraszając dla nich łaskę nawrócenia. Dzisiaj szczególnie prośmy o nawrócenie tych, którzy wywołali wojnę na Ukrainie, o pokój na świecie, żebyśmy i my cieszyli się pokojem. Módlmy się też o powołania zakonne, kapłańskie, do sakramentalnych małżeństw. W tych intencjach ofiarujcie wasze cierpienia” – apelował biskup.

„Żeby zrozumieć sens swoich cierpień, choroby patrzmy na Jezusa Chrystusa. Jesteśmy silni i mocni jak Jezus na Krzyżu. Cierpienie można zrozumieć tylko  w perspektywie Bożej miłości, która jest sensem wszystkiego. Wasze apostolstwo jest jednym z najpotężniejszych środków, które Jezus chce użyć w swoim królestwie” – wyjaśniał bp Mazur.

Św. Jan Paweł II uczył jak godzić się na chorobę i cierpienie. „To wy, chorzy i cierpiący jesteście najcenniejszym, najbardziej drogocennym skarbem Kościoła. Moja siła jest w was” – zapewniał bp Mazur.

Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie bp Jerzy Mazur udzielił pielgrzymom indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. 

Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 to miejsce odwiedził papież Jan Paweł II. Od 2008 r. Studzieniczna jest etapem wytchnienia na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła” oraz celem Szlaku Różańcowego bł. Kard. Wyszyńskiego „Z różańcem w drodze”.

mr

Pozostałe artykuły