Bp Jerzy Mazur odwiedził harcerzy w bazie „Orle Gniazdo” w Opartowie

„Byli sobie wynalazcy” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny obóz harcerski „Orlego Gniazda” w Opartowie. Ponad 80 druhen i druhów, w środę 6 lipca odwiedził bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Jak co roku, do „Orlego Gniazda” w Opartowie (k. Rajgrodu) przybyli harcerze z ZHP. Pod czujnym okiem ks. hm. Tadeusza Białousa, diecezjalnego duszpasterza harcerzy, przebywa tam ponad 80 druhen i druhów z Ełku i Biskupca. Pozostaną tam do niedzieli 10 lipca.

Obóz harcerski to zdobywanie nowych umiejętności i sprawności, co nie jest wcale zadaniem prostym. Dzień na obozie zaczyna się poranną zaprawą. Harcerze samodzielnie przygotowują posiłki, stają w pełnym umundurowaniu do apelu, podczas którego otrzymują instrukcje co do następnych punktów dnia i czekających ich zadań.

Harcerze dbają nie tylko o swoją tężyznę fizyczną, ale równie ważny jest dla nich rozwój duchowy. W kaplicy pw. bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego, ks. Tadeusz Białous codziennie odprawia Mszę św., karmiąc harcerzy Słowem Bożym i Chlebem Eucharystycznym.

W środę, 6 lipca obóz harcerski w Orlim Gnieździe odwiedził również bp Jerzy Mazur. Harcerze powitali biskupa uroczystym apelem, oboźny złożył meldunek i rozległo się harcerskie „CZUWAJ”.

W słowie skierowanym do młodych harcerzy, Pasterz diecezji ełckiej zachęcał do odmawiania różańca. Wskazywał, że „odmawiając różaniec poznajemy całe życie Jezusa Chrystusa, który uczy nas jak Go naśladować”. Następnie wspólnie odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego. Harcerze w podziękowaniu Pasterzowi za wizytę wręczyli identyfikator i obozową koszulkę. Niespodzianką dla wszystkich harcerzy było ufundowanie przez bp Jerzego Mazura lodów.

Tegoroczny obóz harcerski Orlego Gniazda w Opartowie odbywa się pod hasłem „Byli sobie wynalazcy” nawiązującym do ludzi, którzy w swoim życiu zasłynęli z dokonania wynalazku służącego ludzkości. Znaczna część programu tegorocznego obozu poświęcona jest Ignacemu Łukasiewiczowi, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym roku. Ignacy Łukasiewicz to polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie i działacz niepodległościowy.

ks.tb/rr

Pozostałe artykuły