Zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych do Lipska

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Wywieziono ją wraz z innymi aresztowanymi do więzienia w Grodnie. 13 lipca 1943 r. na fortach w Naumowiczach Niemcy rozstrzelali 50 mieszkańców Lipska, w tym Mariannę i jej syna Stanisława. Papież Jan Paweł II, 13 czerwca 1999 r. w czasie Mszy św. w Warszawie beatyfikował 108 Sług Bożych, w tym gronie znalazła się również Marianna Biernacka.

„Świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Słusznie zatem prosimy, abyśmy za ich przykładem wiernie podążali za Chrystusem” – mówił Ojciec Święty podczas homilii wygłoszonej na uroczystości beatyfikacyjnej.

Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza wdów, teściowych i synowych, zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. Bł. Marianna Biernacka jest też patronką życia poczętego oraz całych rodzin: matek, ojców, dziadków, braci i sióstr.

Duchowość bł. Marianny przybliża modlitewnik dla teściowych pt. „Ja pójdę za nią” wydany staraniem Caritas Diecezji Ełckiej. Imię patronki teściowych nosi prowadzony przez tę kościelną organizację charytatywną Dom Samotnej Matki w Ełku otwarty pod koniec sierpnia 2013 r. Jest to wotum wdzięczności za heroiczną postawę, oddanie życia za synową w stanie błogosławionym. O jej wstawiennictwo u Boga proszą małżeństwa, które nie mogą mieć potomstwa, kobiety w stanie błogosławionym oraz wdowy.

W sobotę 9 lipca uroczystą Mszę św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Ełckiej poprzedzi świadectwo wnuczki bł. Marianny Biernackiej i różaniec w intencji Rodzin. W czasie Eucharystii Biskup Ełcki pobłogosławi osiem wdów do indywidualnej formy życia duchowego. Formacja wdów trwała trzy lata.

„Te Panie chcą poświęcić się cichej i pokornej służbie Kościołowi i swoim rodzinom – podkreślił odpowiedzialny za przygotowanie i formację wdów konsekrowanych w diecezji ełckiej ks. kan. dr Dariusz Brozio, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Augustowie.

Po Mszy św. Bp Jerzy Mazur przez wstawiennictwo bł. Marianny Biernackiej dokona zawierzenia Matce Bożej i św. Józefowi matek, mężczyzn oraz Kół Gospodyń Wiejskich, jak również udzieli błogosławieństwa dzieciom i matkom oczekującym potomstwa. Występy zespołów folklorystycznych i regionalnych uświetnią wspólną agapę. Spotkanie zakończy się Koronka do Bożego Miłosierdzia. Uroczystości będą transmitowane przez TVP3 Ogólnopolską.

Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku, gdzie znajduje się obraz błogosławionej Marianny, jest szczególnym miejscem jej kultu. Świątynia cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród pielgrzymów.

rr

https://fb.watch/e3BMHjr0Jx/

https://fb.watch/e4W6Ombklr/

Pozostałe artykuły