Suwałki: w piątek wyruszy XXXII Międzynarodowa Pielgrzymka Suwałki – Wilno

Mszą św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, w piątek 15 lipca 2022 r. rozpocznie się Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna. W dziesięciodniową drogę do Ostrej Bramy pątnicy wyruszą już po raz 32. Tegoroczne pielgrzymowanie odbędzie się pod hasłem „Odwagi, Ja Jestem!”.

„W czasach, gdy jest tak wiele lęków, niepokojów i strachu warto przypomnieć sobie, że Jezus, nasz Pan i Zbawiciel jest zawsze obecny wśród nas. Jego obecność dodaje nam sił, odwagi, zapału do pokonywania codziennych wyzwań i do ciągłego nawracania się” – mówi kierownik pielgrzymki ks. Michał Słojewski, salezjanin z parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach..

Przebieg i organizacja pielgrzymki rok i dwa lata temu była bardzo utrudniona. Wszystko komplikowała pandemia koronawirusa. Jak informują organizatorzy, w tym roku wierni będą mogli pielgrzymować bez restrykcji i obostrzeń.

„Czas pielgrzymowania do Ostrej Bramy na długo zapada w pamięci. Czas rekolekcji w drodze, trudy pielgrzymiej drogi, spotkania z rodakami mieszkającymi na Litwie a zwłaszcza spotkanie z ukochaną Matką w cudownym Obrazie Ostrobramskim sprawiają, że te kilka lipcowych dni potrafią się wyryć w sercu w taki sposób, że człowiek nie wyobraża już sobie wakacji bez powrotu na pielgrzymi szlak. Warto zatem poświęcić swój czas, wstać z kanapy, założyć wygodne buty i podjąć się trudu zmierzenia się z samym sobą i Panem Bogiem. Odwagi! On Jest!” – zachęca do wspólnego pielgrzymowania ks. Słojewski.

Salezjanie zachęcają wszystkich, którzy nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, by włączyli się w to wydarzenie duchowo. Zapewniają też o modlitwie w intencji tych, którzy w ten sposób łączą się z pielgrzymami.

Na pielgrzymkę można zapisać się osobiście w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach (do 14 lipca), przez Internet lub drogą korespondencyjną. Kartę zgłoszenia i szczegółowe informacje można wydrukować ze strony internetowej pielgrzymki: www.suwalki-wilno.salezjanie.pl

Wejście Pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie nastąpi 24 lipca o godz. 11.30 (czasu litewskiego). O godz. 13.00 czasu litewskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Następny dzień, 25 lipca przeznaczony jest na zwiedzanie. Zaplanowano wycieczki po Wilnie i do różnych miejsc na Litwie.

Organizacją pielgrzymki od początku jest istnienia zajmują się salezjanie inspektorii warszawskiej. Uczestnicy rekolekcji w drodze są podzieleni na siedem grup: trzy animują salezjanie, dwie pallotyni, jedną sercanie i jedną księża z diecezji ełckiej.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europu Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

Kult Matki Ostrobramskiej od stuleci rozwijał się nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. W kolejnych latach pielgrzymka stawała się coraz bardziej popularna. W szczytowych momentach uczestniczyło w niej po 2 tys. pątników.

rr

Pozostałe artykuły