„Różaniec na wodzie” – wyjątkowe nabożeństwo w Studzienicznej

Modlitwa w intencji pokoju, zakończenia wojny w Ukrainie, nawrócenia tych, którzy wywołali tę wojnę, pokoju w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie – to główna intencja tegorocznego nabożeństwa „Różaniec na wodzie”, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.

15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej odbył się coroczny „Różaniec na wodzie”. Wspólną modlitwę rozpoczęła Msza św. w kaplicy na wyspie, przed obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wianki i wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż i kwiatów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

„W te dni sierpniowe cała Polska pielgrzymuje. Jedni pielgrzymują na Jasną Górę. Inni do innych sanktuariów maryjnych. My przybyliśmy do Studzienicznej, Matki Bożej Studzieniczańskiej. Dziękuję wam, że zeszliście z kanapy, uwolniliście się od lęku kowidowego i odpowiedzieliście pozytywnie na nasze zaproszenie przybywając do tego miejsca gdzie niebo całuje się z ziemią, by trwać na modlitwie, na Mszy św. i na wyjątkowym nabożeństwie różańcowym, które nazywamy „Różaniec na wodzie”. Jest to nasza pozytywna odpowiedz na prośbę Maryi, Matki Kościoła: „Odmawiajcie różaniec”. Pod takim hasłem przebiegał Kongres Różańcowy Diecezji Ełckiej a także pielgrzymka z Ełku na Jasną Górę, która trwała od 28 lipca do 11 sierpnia” – mówił pasterz diecezji ełckiej witając wszystkich zgromadzonych, którzy bardzo licznie przybyli na tę szczególną modlitwę do sanktuarium maryjnego w Studzienicznej.

W homilii bp Mazur wskazał, że droga do nieba to na wzór Maryi droga pełnienia woli Ojca w codziennym życiu, to droga służby drugiemu człowiekowi. Podkreślał, że Maryja wniebowzięta uczy nas jak docierać do chwały nieba, ukazuje nam, że na drodze do nieba ważna jest wiara i pokora. „Dzisiaj wszystkie nasze myśli i uczucia kierujemy ku niebu, gdzie Maryja przeżywa swój tryumf i odbiera nagrodę za swoją wierną służbę Bogu i ludziom. Ona już niebo posiada, z ciałem i duszą znajduje się w domu Ojca Niebieskiego. A nasza radość to radość nadziei, że kiedyś również i my tam dotrzemy. I dlatego możemy powiedzieć, że dzisiejsze święto  Wniebowzięcia jest świętem nadziei, na życie przyszłe i życie doczesne” – tłumaczył biskup.

Ordynariusz diecezji ełckiej zachęcał do trwania przy Chrystusie i Maryi, i do modlitwy o przemianę serc osób zagubionych, niewierzących, wrogów Kościoła katolickiego. Przypominając, że od Maryi nikt nie wychodzi nie wysłuchany, bp Mazur wskazywał na różaniec jako skuteczną broń w walce ze złem i zachęcał do trwania na adoracji przed Najświętszym Sakramentem.

„Odmawiajmy codziennie różaniec w intencji pokoju i rodzin oraz zachęcajmy siebie nawzajem do podejmowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, abyśmy wypełnili prośbę Maryi. Pamiętajmy Różaniec ma moc, jest bronią przeciwko złu i tarczą przeciwko grzechowi. Różaniec jest skarbem odkrywajmy go i pomagajmy innym go odkrywać”- apelował bp Mazur i zachęcał, by razem z Maryją pokonywać wszystkie kryzysy w rodzinach, jak również „razem z Maryją starajmy się zażegnać wojnę na Ukrainie i niech zapanuje pokój”. Nawoływał do większego zaufania Bogu, bo „tylko Bóg może zatrzymać ten cykl śmierci, te wojnę”.

Biskup Ordynariusz przypominając Bitwę Warszawską, podkreślił, że „to zwycięstwo było tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny, dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą. O ten cud modlili się wszyscy odmawiając różaniec, bo mieli świadomość zagrożenia bolszewizmu nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale i dla Europy. Bóg łaskę zwycięstwa i cud pod Warszawą dał nam przez ręce Tej, która Polski jest Królową”.

Po Eucharystii odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzienicznej. Na oświetlonych lampionami, pochodniami, świecami i zniczami jednostkach pływających, wierni odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski i wspólna agapa przy najdłuższym stole z jednej deski na Podlasiu.

„Różaniec na wodzie” to tradycyjna modlitwa na malowniczym jeziorze Studzienicznym, położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Od 23 lat przybywa tu corocznie kilka tysięcy osób powierzając swoje intencje. Wierni na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczy we wspólnej modlitwie różańcowej. Do wspólnej modlitwy dołączają także ci, którzy zostają na lądzie.

Organizatorem wydarzenia była miejscowa parafia pw. MB Szkaplerznej na czele z proboszczem ks. kan. Wojciechem Stokłosą.

rr

Pozostałe artykuły