Plener malarski EREM 6 i Spotkanie Środowisk Twórczych Diecezji Ełckiej w Wigrach

Po raz kolejny pokamedulski klasztor w Wigrach odwiedzili artyści z okazji warsztatów malarskich EREM 6, które trwały od 3 października i zakończyły się w sobotę 8 października plenerem malarskim oraz Spotkaniem Środowisk Twórczych Diecezji Ełckiej.

Artyści podczas pięciodniowych warsztatów ćwiczyli kompozycję obrazów, wykorzystywanie światła naturalnego oraz próbowali „złapać upływający czas”. Warsztaty zakończyły się wernisażem i wykładem ks. prof. Jerzego Sikory poruszającym tematykę malarza Andrzeja Strumiłło jako poety.

Podczas Mszy św. w intencji środowisk twórczych ks. prof. Jerzy Sikora, duszpasterz Środowisk Twórczych powiedział, że to co łączy wszystkich zebranych wydarzeniu to na pewno to, że wszyscy są związani ze sztuką ale najważniejszym łącznikiem jest Jezus Chrystus, który żyje w swoi Słowie i jest obecny w Eucharysti.

„Chrystus w dziej Ewangelii mówi krótko ale konkretnie nie ideologizuje, nie sieje propagandy. Takiej mocy i takiego języka potrzeba też nam w codziennym życiu, również w naszej twórczości, mimo, że ten język nie zawsze jest słowem” – powiedział ks. prof. Sikora. Mimo, że język artystów często różni się od mówionego bo jest to język światła, koloru i dźwięku to jest też językiem porozumienia, tłumaczył duszpasterz.

Z okazji 30-lecia diecezji ełckiej odznaczenia Biskupa Jerzego Mazura otrzymali pan Eugeniusz Janusz – poeta i pisarz, który umieszcza w swojej twórczości wątki związane z Suwalszczyzną oraz pani Józefa Drozdowska – poetka i regionalistka z Augustowa.

Wigierskie Spotkanie Środowisk Twórczych Diecezji Ełckiej uświetnił występ zespołu TRIO A’TRE. Ks. dr Jacek Nogowski Prezes Fundacji Wigry Pro oraz prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz kurator pleneru podsumowali projekt Erem 6, po czym miał miejsce wernisaż powstałych prac.

Po spotkaniu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe do Maćkowej Rudy i zwiedzaniu Art Gallery -Strumiłło.

Klasztor pokamedulski w Wigrach od lat jest miejscem spotkań środowiska artystycznego a pomysłodawcą pleneru był Andrzej Strumiłło, artysta, który blisko 40 lat żył i tworzył na Suwalszczyźnie.

Redakcja

Pozostałe artykuły