Dzień Dziecka Utraconego w Ełku

Dzień Dziecka Utraconego jest obchodzony 15 października, bo począwszy od 1 stycznia do tego dnia trwa dziewięciomiesięczny rozwój dziecka w łonie matki. W sobotę, 15 października, w par. pw. bł. Karoliny Kózkówny zgromadzono się wokół urny z jedenaściorgiem „dzieci utraconych”. Uroczystej Mszy św. w ich intencji oraz rodzin doświadczonych utratą bliskich przewodniczył i homilię wygłosił biskup nominat ks. kan. dr Dariusz Zalewski.

„Tak po ludzku nie jest się w stanie opisać bólu z powodu utraty dziecka, na którego się czekało, któremu przekazało się życie, a które się nie narodziło. Jak trudno jest pogodzić się z tym, że dziecko odchodzi niedługo po urodzeniu z powodu choroby czy wypadku. Taka historia jest zawsze pewnym wyzwaniem dla wszystkich członków rodziny, nie tylko dla rodziców” – mówił biskup nominat.

Zwracając się do uczestników Mszy św. biskup podkreślił, że Kościół towarzyszy również i w tych najtrudniejszych wydarzeniach. „Śmierć, w jakimkolwiek momencie by nie nastąpiła, pokazuje prawdę o tym, jakie są nasze wzajemne relacje… Zadajemy sobie fundamentalne pytania: dlaczego umierają niewinni? Dlaczego człowiek cierpi i umiera? Gdzie w tym wszystkim jest Bóg i jego sprawiedliwość? Jak może Bóg dopuszczać, aby pobożny człowiek mógł być tak niesprawiedliwe traktowany? Te trudne wydarzenia, które przeżywamy indywidualnie, czy towarzysząc naszym bliskim mogą być zrozumiane i przyjmowane tylko w świetle wiary” – wyjaśniał bp Zalewski.

„Ks. Jan Twardowski zapewniał, że „śmierć to ciekawostka, że trzeba iść dalej”. Śmierć tych niewinnych dzieci jest dla nas zaproszeniem, by iść dalej, by lepiej zrozumieć sens i piękno naszego życia, które zakorzenione jest w Chrystusie Zmartwychwstałym” – mówił biskup.

Po wspólnej Eucharystii uczestnicy udali się na Cmentarz Komunalny, gdzie w Grobowcu Dzieci Utraconych została złożona urna z prochami dzieci. Nabożeństwu pogrzebowemu przewodniczył pastor ks. Dariusz Zuber z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. W modlitwie żałobnej mówił: „Wiekuisty Boże, Panie życia i śmierci, pełni skutku stoimy dzisiaj przed Tobą, żegnając te dzieci, które według naszego, ludzkiego sposobu myślenia zbyt wcześnie odeszły z tego świata… Dziękujemy Ci za czas oczekiwania na ich narodziny, za nadzieję i marzenia jakie mieliśmy związane z ich przyjściem na świat… U Ciebie jedynie szukamy pociechy i ukojenia” – modlił się pastor. 

Dzień Dziecka Utraconego w Ełku obchodzony jest od 2012 r.  natomiast od 2014 r. prezydent miasta Ełku wydał zarządzenie, które reguluje pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu. Od kilku lat jest to wydarzenie o charakterze ekumenicznym.  Pochówki są w całości finansowane z budżetu miasta. Organizacją zbiorowych pochówków z ramienia Urzędu Miasta zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku przy współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Ełckiej Kurii Biskupiej.

Monika Rogińska

Pozostałe artykuły