„Modlitwą w raka” – zainaugurowano spotkania dla chorych onkologicznie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W pierwszą niedzielę listopada (6.11) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku zainaugurowane zostały cykliczne spotkania „Modlitwą w Raka” skierowane dla osób chorych onkologicznie oraz zmagających się z innymi ciężkimi chorobami.

Spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Biskup Jerzy Mazur poświęcił obraz św. Peregryna, patrona chorych na raka. Święty doświadczył cudu uzdrowienia po tym jak na jego nodze pojawiła się rana odporna na wszelkie leki i zabiegi. W noc przed planowaną amputacją miał sen, w którym Jezus zszedł z krzyża i dotknięciem uzdrowił jego nogę. Od tamtej pory do zakonnika zaczęły pielgrzymować tłumy chorych prosząc o modlitwę w intencji uzdrowienia.

Biskup Jerzy Mazur podczas homilii przywołał kilka scen biblijnych, podczas których chorzy zostali uzdrowieni przez Jezusa. Wiele osób doświadczyło uzdrowienia dlatego, że ktoś z wiarą o to prosił. „Ewangelia pokazuje wyraźnie, że Jezus uzdrawiał. Jeśli Słowo Boże jest żywe dzisiaj, to znaczy, że Jezus uzdrawia również dziś. Każda Msza święta jest modlitwą o uzdrowienie, ale nie zawsze modlimy się o nie z wiarą” – mówił ordynariusz ełcki.

„Z tych opisów uzdrowień możemy wyciągnąć ważne dwa dla nas wnioski. Jezus człowiekowi cierpiącemu, który pragnie uzdrowienia nie stawia żadnych nadzwyczajnych warunków, nie mówi: uzdrowię cię, jeśli… Jezus oczeku­je tylko jednego – wiary, zaufania. A więc wiara i zaufanie Bogu sprawiają, że człowiek w swojej modlitwie pozostaje otwarty na to, czego pragnie dla niego Bóg. Człowiek wiary dodaje do modlitwy za Jezusem: „Nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” – dodał.

Biskup przytoczył również świadectwo brazylijskiego onkologa, który dzięki 11-letniej dziewczynce chorej na raka poznał definicję tęsknoty jako „miłości, która zostaje” i dzięki temu przekonał się o sile miłości, która nie ginie.

Spotkania dla chorych odbywać się będą w każda pierwszą niedzielę miesiąca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku. Biskup Jerzy Mazur mianował ks. Krzysztofa Kaszubę, rezydenta Sanktuarium Bożego Miłosierdzia duszpasterzem chorych z chorobami onkologicznymi.

Ks. Kaszuba zapowiedział, że niedługo wystartuje strona internetowa poświęcona duszpasterstwu i zaprosił na kolejne spotkanie, podczas którego zaproszony ekspert poruszy temat dofinansowań do leczenia i pomoże zainteresowanym w formalnościach.

Uczestnicy spotkania mogli złożyć powierzyć swoją intencję do modlitwy oraz złożyć swoje świadectwo na przygotowanych kartach. Na koniec Mszy świętej kustosz Sanktuarium ks. prał. Mieczysław Brzózka przybliżył historię Sanktuarium Bożego Miłosierdzia omawiając również symbolikę i architekturę kościoła.

Po uroczystościach odbyła się agapa.

Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły