37. ŚDM w diecezji ełckiej

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata młodzi spotkali się w Ełku na obchodach  37. Światowego Dnia Młodzieży. Mszy przewodniczył bp Jerzy Mazur.

Zwracając się do młodych Biskup przedstawił im postać św. José Sánchez del Río – „Ten młody chłopak jest wzorem świetności ze względu na swoją niezachwianą wiarę i miłość do Jezusa.” – mówił bp Jerzy. „ Został pojmany, uwięziony w rodzinnej miejscowości, w rodzinnym  kościele, zdewastowanym i sprofanowanym. Był tam torturowany. Tam napisał list do mamy – Moja kochana mamo! Zostałem schwytany podczas dzisiejszej bitwy. Myślę o chwili, w której przyjdzie mi umrzeć. Nic to jednak mamo. Powinnaś zgodzić się z wolą Pana Boga. Umieram szczęśliwy u boku naszego Pana. Nie chcę, żebyś się martwiła moją śmiercią. Udziel mi swojego błogosławieństwa, razem z błogosławieństwem Ojca. – Był torturowany i nie wyrzekł się wiary. Pocięto jego stopy , zdarto z nich skórę i zmuszono, aby szedł boso, po piachu z solą. (…) Namawiano go, aby wyrzekł się Boga, a będzie żył . On, bez chwili zawahanie donośnie wyznawał wiarę krótkim zdaniem Viva Cristo Rey!” – niech żyje Chrystus Król.” – kontynuował.

Hasło tegorocznych obchodów: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” zaczerpnięte zostało z Ewangelii św. Łukasza. Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym do niedawna obchodzony był w Niedzielę Palmową. Decyzją papieża Franciszka od (ubiegłego) 2021 roku, ŚDM świętujemy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, czyli w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Spotkanie zakończyła agapa i wspólne tańce integracyjne.

Opr. Monika Zubowicz

fot. ks. Grzegorz Kunko

Pozostałe artykuły