W Ełku jest już Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju już 11 grudnia w Sztafecie Światła dotarło do Polski. Dzięki zaangażowaniu harcerzy z Hufca ZHP w Ełku to oczekiwane światełko rozbłysło w diecezji ełckiej. W niedzielę, 18 grudnia 2022 r. o godz. 18.00, harcerze przekazali  Betlejemskie Światło Pokoju bp. Jerzemu Mazurowi, biskupowi ełckiemu. Od 32 lat, nieprzerwanie młodzi skauci i harcerze jednoczą się, aby z Groty Betlejemskiej do naszych rodzin dotarło to światło, któremu w tym roku towarzyszy szczególne hasło: „Światło dla Ciebie”.

Ks. hm.Tadeusz Białous, diecezjalny duszpasterz harcerzy powiedział, że w tym roku harcerze w pierwszej kolejności przekazali  Betlejemskie Światło Pokoju, tam gdzie najbardziej dzisiaj jest potrzebny pokój – skautom z Ukrainy.    

Uroczystość rozpoczęła się przed katedrą ełcką rozpaleniem symbolicznego ogniska, do którego posłużył ogień Betlejemskiego Światła Pokoju. Przy płonącym ognisku komendantka hufca ZHP w Ełku pwd Katarzyna Kowalewska powitała biskupa, przybyłych kapłanów oraz młodzież. Zwróciła uwagę, że każdy potrzebuje tego szczególnego światła jakim jest Chrystus. Harcerzom życzyła, aby niosąc to Betlejemskie Światło Pokoju do parafii, szkół, różnych instytucji, a zwłaszcza do rodzin naszej diecezji, uważali na wiatr i inne niedogodności, by nie pozwolili zgasnąć temu światłu. By mogło dotrzeć wszędzie, gdzie jest oczekiwany Jezus.

Płomień w lampionie do katedry wniósł bp Jerzy Mazur, który również przewodniczył uroczystej Mszy św. W homilii biskup zauważył, że to światło, które przynieśli harcerze duchowo prowadzi nas do Betlejem, gdzie Syn Boży przyszedł na świat dla naszego zbawienia. 

„Wszyscy mamy marzenia, pragnienia, ale też przeżywamy różne trudności, niepokoje, kryzysy. Wsłuchujmy się w głos Boga, słuchajmy co Bóg nam radzi, czy to przez Słowo Pisma Świętego, czy bezpośrednio do naszego serca, czy przez drugiego człowieka. I bądźmy jak św. Józef: wierni i posłuszni” – zachęcał bp Mazur.

„Bóg powołuje nas tak jak św. Pawła i daje nam misje do spełnienia, którą powinniśmy rozpoznawać. Prośmy Ducha świętego, aby pomagał nam pełnić wole Boga” – mówił biskup.

Nawiązując do tegorocznego hasła, towarzyszącemu sztafecie światła, biskup mówił: „Nieśmy to światełko, aby oświecało nam drogę, aby ten ogień betlejemski spalił pragnienia tych, którzy wywołali wojnę w Ukrainie i palił wszelkie zło. By wypełniał serca pragnieniem miłości, światłem dobra, piękna, nadziei i pokoju”.

„Dzisiaj wielu ludzi chce się nagiąć, dostosować się do różnych ideologii, do trendów, do mody. Dajemy się omamić, manipulować. Jezus, który jest Światłością Świata, On daje nam łaskę, On daje nam miłość, nadzieję i pokój. Jako Jego uczennice i uczniowie nieśmy Chrystusa w świat” – apelował do młodzieży Pasterz diecezji ełckiej.

Na zakończenie Eucharystii harcerze otrzymali dwanaście, zapalonych Betlejemskim Światłem Pokoju świec, z którymi bp Jerzy Mazur posłał młodzież w diecezję.

Po Mszy św. harcerze zgromadzili się na dorocznym spotkaniu z biskupem ełckim w budynku kurialnym. Agapie towarzyszyły życzenia i przedstawienie artystyczne przygotowane przez 3PWDH „Sursum Corda” im. św. Jana Pawła II w Ełku.        

Diecezjalny duszpasterz harcerzy życzył młodzieży, aby rozpoznawali to światło, które zostało im powierzone, by pełniąc swoje obowiązki, nie zapominali o najważniejszej służbie, do jakiej powołuje ich Chrystus. By mieli odwagę dawać świadectwo w swoich środowiskach.

W Ełku Betlejemskie Światło Pokoju w najbliższych dniach trafi do wszystkich parafii, skąd będzie można wziąć je do swoich domów.   

Monika Rogińska

Pozostałe artykuły