Spotkanie opłatkowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

W sobotę, 14 stycznia 2023 r. w Ełku odbyło się spotkanie opłatkowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z całej diecezji. Inauguracją pierwszego takiego spotkania, była Msza św., której przewodniczył bp Dariusz Zalewski. W czasie homilii przywołał historię powołania Mateusza, podczas którego Bóg uzdrawia jego duszę. Mówił: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz Ci, którzy źle się mają, nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, lecz grzeszników. „

Biskup podkreślił również jak wielką wartością jest nasze osobiste przeżywanie Eucharystii. Zachęcał, abyśmy nie ustawali na drodze poznawania Chrystusa i odkrywania Jego miłości miłosiernej na nowo. Bp Zalewski zwrócił uwagę, że przyzwyczajenie mogłoby doprowadzić do zahamowania doświadczeń w wierze. „To co spożywasz, musi być świeże, taka musi być też pamięć paschalnego posiłku, choć odnosi się do wydarzeń odległych w czasie” – mówił w homilii biskup.

Na drugą część spotkania uczestnicy przeszli do Centrum Administracyjno-Pastoralnego. Tercjarzy, bo tak w skrócie określa się świeckich członków Franciszkańskiego Zakonu, jeszcze raz powitał bp Dariusz Zalewski oraz s. Barbara Liminowicz – Goc OFS, przełożona Regionu Olsztyńskiego FZŚ. Słowo wdzięczności skierowała również s. Alicja Bosiacka OFS.

Bracia i siostry podzielili się opłatkiem, składając życzenia. Nie zabrakło  wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonisty. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą. 

Radością ogromną była obecność przełożonych, którzy przybyli wraz ze swymi Wspólnotami Miejscowymi FZŚ, działającymi przy parafiach, m.in.: pw. św. Aleksandra i Bożego Ciała w Suwałkach, NSJ w Ełku wraz z Opiekunem ks. Janem Brzozowskim CRL, Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku, Matki Boskiej Częstochowskiej w Żylinach. W braterskiej jedności i franciszkańskiej radości czas upływał miło, a na rozesłanie bp Dariusz Zalewski udzielił błogosławieństwa.

Monika Rogińska

Pozostałe artykuły