Dożynki Diecezjalne w Olecku – zaproszenie

Każdego roku na początku września gromadzimy się jako wspólnota diecezjalna, aby dziękować Panu Bogu za plony. To dziękczynienie tradycyjnie nazywamy dożynkami. Organizatorem dożynek diecezjalnych jest parafia i gmina lub miasto, którym biskup ełcki powierza przygotowanie dziękczynienia za plony. Do wzięcia udziału w dożynkach diecezjalnych są zaproszeni rolnicy, sadownicy i ogrodnicy oraz wszyscy, którzy doceniają trud pracy rolnika.

Organizatorzy i program

W tym roku organizatorem Dożynek Diecezji Ełckiej jest Parafia pw. NMP Królowej Polski w Olecku i Urząd Miejski w Olecku. Diecezjalne dziękczynienie będziemy przeżywać w sobotę, 9 września pod hasłem: „Z Maryją, Matką Kościoła, dziękujmy Bogu za plony”.

Najpierw delegacje z poszczególnych parafii i sołectw zgromadzą się przy kościele Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku, ustawiając tam przywiezione wieńce dożynkowe i wiązanki żniwne oraz dary ołtarza. Następnie wszyscy zgromadzeni w uroczystej procesji przejdą na plac celebry, który będzie przygotowany w Amfiteatrze Podzamcze.

Po powitaniu wszystkich gości dożynkowych, o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. dożynkowa, której przewodniczyć będzie ksiądz biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.

Bezpośrednio po Mszy św. ks. biskup i kapłani wyjdą do ludzi dzielić się chlebem z tegorocznych zbiorów.

Następnie wszyscy zgromadzeni na uroczystościach dożynkowych przejdą na Plac Wolności, gdzie będą uczestniczyć w agapie przygotowanej przez organizatorów dożynek, podczas której uczestnicy skosztują regionalnych dań. Na Placu Wolności będą stoiska sołectw, kół gospodyń, rękodzielników i producentów z tradycyjnymi potrawami oraz produktami.

Dużo emocji zawierać będzie konkurs na wieńce dożynkowe i wiązanki żniwne. Delegacje parafialne, koła gospodyń wiejskich i lokalni artyści prześcigają się co roku w pomysłach na te kompozycje. Trudno temu się dziwić, ponieważ wieńce i wiązanki oceniane są w kilku kategoriach. Goście dożynkowi mają okazję również usłyszeć śpiew i obejrzeć występy zaproszonych lokalnych artystów.

O godz. 15.00 wszyscy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji rolników.

Po tej modlitwie nastąpi festyn dożynkowy, który zazwyczaj trwa do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie zapraszamy!

ks. Jacek Uchan

Pozostałe artykuły