Inauguracja organów w Wigrach

W dniach 18-19 listopada 2023 roku w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach odbędzie się uroczysta inauguracja nowych organów piszczałkowych. Organizatorzy wydarzenia zaplanowali prelekcję o poszczególnych etapach prac nad instrumentem, dwa koncerty muzyki klasycznej oraz ceremonię poświęcenia organów.

Podczas II Wojny Światowej zarówno Klasztor Pokamedulski w Wigrach, jak i zabytkowe organy uległy zniszczeniu. Na przestrzeni lat udało się dokonać rekonstrukcji budynków klasztornych i odnowić znaczną część kompleksu. Natomiast instrument organowy nie został odbudowany – większość piszczałek prawdopodobnie została wykradziona i przetopiona na amunicję, a cały mechanizm dźwiękowy i znaczna część prospektu zostały bezpowrotnie zniszczone.

W archiwum parafialnym zachowała się natomiast fotografia ilustrująca zdewastowany prospekt czyli front organów. Na tej podstawie dr Wiktor Brzuchacz, koordynator projektu, rozpoczął poszukiwania instrumentu, który będzie prezentował podobny styl, wygląd i ilość głosów. Po kilku miesiącach, w Klasztorze Augustianów nieopodal Stuttgartu, udało się znaleźć organy spełniające powyższe kryteria.

Dzięki zaangażowaniu ks. Proboczcza, dr Jacka Nogowskiego oraz wsparciu licznych finansodawców – Fundacji Orlen, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prywatnym darczyńcom – do Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach zakupiono i sprowadzono 30-głosowe organy piszczałkowe o brzmieniu barokowym i trakturze mechanicznej autorstwa Richarda Renscha. Prace instalacyjne i konserwatorskie przeprowadziła firma organmistrzowska Krzysztofa Grygowicza.

18 listopada 2023 roku, po raz pierwszy od niemal 80 lat ponownie zabrzmią w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach organy piszczałkowe. Wydarzenie rozpocznie się od prelekcji, która przybliży poszczególne etapy prac nad instrumentem. Wykład poprowadzi znamienity organmistrz, Krzysztof Grygowicz. Następnie zabrzmi uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Róży Lorenc (skrzypce) i Wiktora Brzuchacza (organy). Artyści są jednym z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych duetów kameralno-organowych, koncertujących na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą. Wykonają repertuar złożony z utworów epoki baroku i romantyzmu, w tym autorskie aranżacje na skrzypce i organy.

19 listopada 2023 roku odbędzie się Msza św. z udziałem JE Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Diecezji Ełckiej wraz z ceremonią poświęcenia organów. Uroczystość będzie połączona z koncertem organowym w wykonaniu prof. dr hab. Marka Stefańskiego – wirtuoza i pedagoga.

Nowe organy koncertowe będą wykorzystywane podczas kolejnych edycji Festiwalu „Kamedulskie Wigry”, organizowanego od 2019 roku przez Stowarzyszenie JAX we współpracy z Fundacją Wigry Pro. Instrument uświetni także inne wydarzenia i uroczystości odbywające się na terenie Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach.

Projekt pod nazwą „Inauguracja organów piszczałkowych w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach” jest finansowany ze środków Województwa Podlaskiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie JAX, a partnerami zadania są: Fundacja Wigry Pro, Fundacja Orlen, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

za: https://festiwal.wigry.pro/


30 głosowe organy sprowadzone do Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach

30 głosowe organy o trakturze mechanicznej zostały wybudowane w roku 1964 przez niemiecką firmę Richarda Renscha według planów Helmuta Bornefelda, do kościoła ewangelickiego w miejscowości Schwȁbisch Gmȕnd. W roku 1986 organy przeszły przebudowane. Prace wykonała firma budowniczego organów.  W roku 2021 instrument został sprowadzony do Parafii w Wigrach.

Organy posiadają 30 głosów rozłożonych na dwóch manuałach i sekcji nożnej. W organach jest 6 głosów językowych i 24 głosy labialne (metalowe i drewniane). Wszystkich piszczałek jest 2082 szt. z czego najmniejsza ma wysokość  0,5 cm, a największa ok 5 m. Instrument został wyposażony w układ pamięci registrowej umożliwiający zapamiętanie ponad 200 ustawień. Zamontowano także mechanizm Cimbelstern z ruchomą gwiazdą, w przyszłości planowane jest zamontowanie mechanizmu dzwonków (Glockenspil) obsługiwanych przez trzecią klawiaturą manuałową.

Prace wykonała Firma: Montaż i Konserwacja Organów Kościelnych – Krzysztof Grygowicz z Janówka k/Tarczyna

Cały projekt sprowadzenia i montażu organów został zrealizowany w ramach zadania „Rewitalizacja centrum kulturalnego Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach”

1. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

2. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

3. Fundacja ORLEN przekazała dwukrotnie darowiznę łącznie na kwotę 750 tyś zł na projekt: „Rewitalizacja centrum Kulturalnego Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach”.

4. Darczyńcy indywidualni oraz Parafianie wigierscy.

Podziękowanie Panu Krzysztofowi Grygowiczowi i Panu Wiktorowi Brzuchaczowi za pomysł i realizację projektu. Pan Krzysztof wraz ze współpracownikami wykonał wszystkie prace, Pan Wiktor pomagał pisać projekty oraz od 5 lat zajmuje się organizowaniem Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”.

Dziękujemy szczególnie Fundacji Orlen Pani Prezes Zarządu Katarzynie Różyckiej oraz Panu Andrzejowi Szumańskiemu członkowi Rady Nadzorczej Firmy Orlen za pomoc w realizacji projektu, Prezesowi Zarządu i Dyrektorowi Generalnemu Danielowi Obajtkowi.

Dziękujemy osobom prywatnym (chciały zostać anonimowe) za wsparcie finansowe, które miały duży wkład na realizację.

Ołtarze i feretrony w kościele odrestaurowane w latach 2021-2023:

Ołtarz boczny zw. „królewskim” z poł. XVIII w.

Ołtarza boczny św. Piotra z II połowy XVIII w.

Ołtarz boczny pw. Bożego Narodzenia z II poł. XVIII w. 

Ołtarz boczny św. Michała Archanioła z poł. XVIII w.

Feretron z początku XX w. z rzeźbami Matki Bożej i św. Franciszka

Feretron z II poł. XIX w. z płaskorzeźbami św. Barbary i św. Rocha

Prace wykonała Firma MEDAXO – Krzysztof Stawecki z Białegostoku

Dotacja:

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ochrona zabytków”

– Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku

– Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

– Nadleśnictwo Augustów, Głęboki Bród, Pomorze, Suwałki, Żyliny w Płaskiej

– Darczyńcy indywidualni oraz Parafianie wigierscy

Odnowiono również obraz Matki Bożej Niepokalanej w głównym ołtarzu (autorstwa Wiktora Winikajtisa z 1967r.).

Wykonawca: Pracownia konserwacji zabytków – Sławomir Łagoda z Torunia


Pozostałe artykuły