Bądźmy jak bł. Karolina

W sobotę, 18 listopada 2023 r. parafia pw. Bł. Karoliny Kózkówny w Ełku przeżywała odpust związany ze wspomnieniem swojej patronki. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Henryk Ślusarczyk SVD, misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego – Księży Werbistów.

Misjonarz przypomniał życiorys bł. Karoliny. Podkreślił, że nie była kimś wyjątkowym. Mówił: „Bł. Karolina Kózkówna w swoim środowisku była zwykłą, dobrą, kochającą, pracowitą i rozmodloną dziewczyną. Jedną z wielu. Zapewne bardzo gorliwą w sprawach Bożych, ale też w służbie ludziom chorym, cierpiącycm, ubogim, którzy się pojawiali. Potrafiła służyć, a to wszystko dlatego, że pozwoliła, aby Bóg działał w niej. Wsłuchiwała się, modliła i rozmawiała z Bogiem. Trwała na modlitwie różańcowej razem z całą rodziną. Jej dom rodzinny był nazywany kościółkiem, miejscem, gdzie ludzie spotykali się, aby wielbić Boga” – zauważył o. Ślusarczyk.

„Co dzisiaj dla nas oznacza życie bł. Karoliny? Czy chodzi o to, aby raz do roku, w czasie tego dnia odpustowego wspominać jej życie, jej spotkanie z Bogiem, z ludźmi i jej męczeńską śmierć? A może Bóg zaprasza nas do czegoś węcej? Chce, aby dzisiaj, w tej świątyni każdy z nas był Karoliną Kózkówną, aby każdy z nas tak jak ona wsłuchiwał się w Boga. Aby każdy z nas, z raością głosił Boga innym. Kiedy ona wsłuchiwała się w to co mówiono o Bogu, kiedy uczyła się Kim jest Bóg, jaki On jest, o Jego miłosierdziu, o Jego dobroci, to nie tylko cieszyła się z tego. Ona dzieliła się tą prawdą z innymi” – wyjaśniał misjonarz.

Odpust parafialny, jak zauważył zakonnik, to jest wielki dar – z jednej strony Bóg chce, abyśmy we wspólnocie cieszyli się, radowali, a z druiej strony odpust przypomina nam, że każdy z nas ma być błogosłąwioną Karoliną. „Każdy z nas ma być świętym już teraz. A ta świętośc nie wyraża się w chodzeniu w chmurach, z aureolą wokół głowy. Ta świętość wyraża się w bliskości z Bogiem, który nas kocha” – podkreślał.

W homilii o. Henryk wskazał jak wiele możemy uczyć się od błogosłąwionej. „Karolina Kózkówna z miejscowości, której na mapie nie można znaleźć, tak jest mała, dzisiaj znana jest na całym świecie. Nie przez wybudowanie katedry, dwudziestu szpitali na misjach, ale przez modlitwę, przez wsłuchanie się w głos Boga, bo gdyby nie wsłuchiwała się w głos Boga, to nie byłaby w stanie oddać swojego życia. Dzisiaj każdy z nas może być takim świętym, jeżeli wsłuchujemy się w głos Boga. Jeżeli cieszymy się każdym słowem, które Bóg kieruje do nas, to z wielką radością to Boże słowo zaniesiemy innym ludziom. Ale jeżeli nie słyszymy Słowa Bożego – to co zaniesiemy? Niewiele, bo nasze mądrości są głupotą w oczach Bożych. Dlatego wpatrując się w bł. Karolinę wpatrujmy się w jej mądre i dobre serce. Wiedziała, że to Bóg daje radość, daje nadzieję, nadaje sens naszemu życiu” – zachęcał do refleksji misjonarz.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży włączyli się w oprawę liturgiczną oraz poprowadzili adorację Najświętszego Sakramentu. Rozważania zostały przygotowane w oparciu o świadectwo życia bł. Karoliny.

Proboszcz parafii o. Zbigniew Sudoł SVD wyrażając wdzięcznosć za wspólną modlitwą, skierował zaproszenie również na niedzielną Mszę św. o godzinie 12.00, podczas której będą zanoszone modlitwy za wstawiennictwem bł. Karoliny Kózkówny. W parafii są relikwie bł. męczennicy.

W Internecie można przecztać, że ełcka parafia jest jedną z dwunastu, której patronuje bł. Karolina Kózkówna.

Natomiast w niedzielę, 19 listopada 2023 podczas Mszy św. o godzinie 9.30 w parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Ełku będzie miało miejsce wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

mr

Pozostałe artykuły