Wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny

W par. pw. św. Tomasza Apostoła w Ełku podczas niedzielnej Mszy św., 19 listopada 2023 r. nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny. Oddając cześć relikwiom świętych i błogosławionych Kościół czci jednak samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał przez ręce ludzi, których prowadził ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na Jego wezwanie.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jarosław Dąbrowski, proboszcz parafii. W słowie wprowadzenia zachęcał, aby za wstawiennictwem tej błogosławionej w swoim życiu jeszcze bardziej cenić czystość.

W homilii ks. Dąbrowski zwrócił uwagę na przesłanie, jakie Bóg kieruje do nas przez bł. Karolinę. „To nie było tak, że tylko tym jednym aktem śmierci męczeńskiej, Karolina zasłynęła. Ludzie z jej parafii wiedzieli, że przez jej gwałtowną, męczeńską śmierć utracili kogoś ważnego dla swojej wspólnoty, chociaż miała tylko 16 lat. Bóg przemawia przez ludzi, przez dzieci” – mówił kapłan.

„Karolina mówi nam przede wszystkim, że warto być czystym, że to nasze życie ziemskie ma prowadzić ku Bogu. Tylko ludzie o czystym sercu mogą osiągnąć chwałę nieba. Wiele w liturgii mówi nam o tym, że czystość jest czymś bardzo ważnym. A w takiej codziennej mentalności wielu boi się czystości, ucieka. Wielu celebrytów dumnych jest właśnie ze swoich nieczystych czynów. Wiele małżeństw przeżywa tragedie, rozpada się, gdy któreś z małżonków żyje w nieczystości wobec Boga i wobec współmałżonka. W bardzo wielu przypadkach odejść z kapłaństwa jest również sytuacja, gdy człowiek przestaje cenić sobie czystość, gdy wchodzi w grzech nieczystości. Bóg poprzez swoich świętych i błogosławionych chce wychowywać nas do czystości. A szatan proponuje wszelkie rodzaje nieczystości” – wyjaśniał ks. proboszcz.

W parafii są już relikwie ośmiu świętych i błogosławionych m.in.: św. o. Stanisława Papczyńskiego, św. Jana Pawła II,  św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. Michała Sopoćko, bł. ks. Jerzego Popiełuszko, bł. Jakuba Alberione, bł. Dzieci Fatimskich, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Chcemy, aby w naszej wspólnocie parafialnej, obok innych świętych i błogosławionych,  było też miejsce dla bł. Karoliny. Oni mają nam pomagać. Św. Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 r. podczas beatyfikacji mówił: „Czyż Święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i młodym… Tak więc Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym „dla nas i dla naszego zbawienia”… Karolina Kózkówna była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania” – podkreślał ks. Dąbrowski.

Błogosławiona Karolina urodziła się. 2 sierpnia 1889 we wsi Wał-Ruda. Pochodziła z ubogiej, religijnej, rolniczej rodziny. Karolina wraz z rodzicami i rodzeństwem  codziennie odmawiała różaniec i śpiewała godzinki. Była gorliwą uczennicą  i współpracowała w celu ożywienia życia religijnego. Pełniła rolę bibliotekarki i propagatorki czytelnictwa religijnego i patriotycznego. Prowadziła głębokie życie wewnętrzne i była skromną dziewczyną. Odznaczała się prawdziwą pobożnością, lubiła się modlić. Została zamordowana 18 listopada 1914 roku   przez rosyjskiego żołnierza. Karolina Kózka oddała życie broniąc swojej czystości. Została ustanowiona patronką polskiej młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest męczennicą i błogosławioną Kościoła Katolickiego.

Relikwie bł. Karoliny znajdują się w ok. 180 parafiach w Polsce i innych krajach świata: USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Słowacji, Niemczech, Kongu, Filipinach, Portugalii, Ukrainie, a także od dzisiaj w kolejnej, ełckiej parafii.

mr

Pozostałe artykuły