Klerycy z Togo w WSD w Ełku

              22 listopada 2023 r. do wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku dołączyło dwóch kleryków z Togo (Afryka). Ich przybycie stało się możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między bp. Jerzym Mazurem, biskupem ełckim, a bp. Benoît Alowonou, biskupem diecezji Kpalimé, która istnieje od 1994 r.

              Dieudonné Kataore i Roger Siliade, bo o nich mowa, mają już za sobą kilkuletnią formację, która przebiegała w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym św. Jana Pawła II. Powstało ono w 1983 r. i mieści się w Lomé, stolicy Togo, a w bieżącym roku gromadzi 184 kleryków z dziesięciu diecezji (również spoza Togo). Trzynastu z nich pochodzi z diecezji Kpalimé.

              Obecnie nasi klerycy z Afryki uczą się języka polskiego (mówią po francusku) i uczestniczą w formacji razem z pozostałymi seminarzystami. Poznają miejscowe środowisko i zwyczaje, a także adaptują się do nowych warunków (również pogodowych). Po wakacjach będą kontynuować studia teologiczne prowadzone w WSD w Ełku we współpracy z UWM w Olsztynie. Jak dotąd w macierzystym Seminarium sfinalizowali studia filozoficzne oraz pierwszy rok teologii.

            Po ukończeniu ełckiego Seminarium i otrzymaniu święceń prezbiteratu Dieudonné i Roger podejmą pracę duszpasterską w diecezji ełckiej. Planowana jest ona na dziesięć lat.

              Powołanie, formację i studia braci z Togo powierzamy opiece św. Józefa, patrona naszego Seminarium oraz Matki Kościoła, która czuwa nad diecezją ełcką. Duszpasterzy i wiernych Kościoła prosimy o modlitwę za naszych kleryków i o nowe powołania do służby Ludowi Bożemu.

              Warto nadmienić, że aktualnie klerycy z Afryki formują się również w diecezji opolskiej (z Togo) i diecezji kieleckiej (z Republiki Środkowoafrykańskiej), a jakiś czas temu w diecezji łomżyńskiej (z Kamerunu).

z Chrystusowym pozdrowieniem

ks. Marcin Sieńkowski – rektor WSD w Ełku

Pozostałe artykuły