Film, który przenosi w czasie i przestrzeni – premiera

W czasach technologii 360 VR (Virtual Reality) otwierają się zupełnie nowe możliwości doświadczenia historii i nauki.

Jesteśmy po premierze produkcji filmowej, która przeniosła nas w fascynującą podróż przez czas i przestrzeń, ukazując odkrycie heliocentryzmu Mikołaja Kopernika jak nigdy wcześniej.

Wydarzenie miało miejsce w Sali konferencyjnej Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Wziął w nim udział inicjator projektu – bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz zaproszeni goście, których serdecznie przywitał ks. Dariusz Konopko, dyrektor COD w Ełku oraz Pani Marta Rózio, nauczyciel, konsultant (Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia Ełk).

„Rok Kopernikański dobiega końca. Dla współczesnych i przyszłych pokoleń Mikołaj Kopernik to nie tylko wielki umysł, inspirujący do nauki i najdalszych nawet poszukiwań
i odkryć. To także wielki patriota, myśliciel oraz duchowny, który łączył naukę z wiarą. Wszechstronność jego wiedzy, umiejętności, dorobku i zainteresowań jest niepodważalna
i mimo upływu wieków imponująca. Kopernika i Jego dzieło warto poznawać i starać się naśladować” – stwierdził  w powitaniu ks. dyr. Konopko.

Głównym celem filmu była nie tylko wiedza na temat wkładu Mikołaja Kopernika w astronomię, ale także ukazanie go jako człowieka oddanego Bogu i nauce.  Dzięki technologii 360 VR, każdy z zaproszonych gości mógł chodzić po zamku olsztyńskim lub oglądać niebo nad miastem, tak, jak to robił sam bohater.

Jedynym z atutów filmu jest interaktywność. Dzięki zaawansowanej technologii, widzowie mogli poruszać się wokół siebie, przeglądać detale i uczestniczyć w odkrywaniu układu słonecznego.

Obraz może być używany w szkołach, muzeach i innych miejscach edukacyjnych, aby wzbogacić proces nauczania historii. Dzięki niemu nauka staje się bardziej zróżnicowana i przystępna dla młodych pokoleń.

„Niesamowity obraz, bardzo realistyczny, który pozwolił mi na nowo odkryć Mikołaja Kopernika jako osobę duchowną, niesamowicie zaangażowaną w naukę. Często zapomina się, że Kopernik był przede wszystkim kapłanem. Film pokazuje, że można połączyć jedno z drugim” – mówi Monika, uczestniczka pokazu.

Produkcja jest włączeniem się w ogólnopolskie obchody Roku Mikołaja Kopernika. Pragnąc uczcić 550. rocznicę jego urodzin, pragnieniem inicjatorów była chęć popularyzacji postaci Polaka, związanego również z naszym regionem – Warmia i Mazurami, naukowca patrzącego w niebo, który potrafił dostrzec Boga w każdym dziele stworzenia.

Po prezentacji filmu zaproszonym gościom, do działa przystąpili uczniowie SP w Rękusach, przeżywając swoja pierwszą lekcję z zastosowaniem techniki filmowej VR.

Film został zrealizowany przez Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku przy finansowaniu Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie – Marszałka Warmińsko-Mazurskiego.

Ks. KZ

Pozostałe artykuły