Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. rodziny Ulmów w parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku

1 grudnia, w pierwszy piątek miesiąca 2023 r., o godz. 17.00 rozpoczęły się uroczystości wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników z Markowej do parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku.

Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym ołtarzu znajdującym się w lewej nawie. W centrum ołtarza znajduje się ikona przedstawiającą wizerunek rodziny Ulmów. Ks. bp. Stanisław Jamrozek dokonał poświęcenia ołtarza ku czci błogosławionych męczenników.

Wielodzietna rodzina z dziećmi w imieniu parafii przywitała bł. rodzinę Ulmów w znaku relikwii.

Mszy św. przewodniczył bp. Jerzy Mazur – biskup Diecezji Ełckiej. Okolicznościowe kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji przemyskiej. W Słowie Bożym na wzór bł. rodziny z Markowej zachęcał do naśladowania w kroczeniu drogą świętości. Zachęcał do budowania rodziny silnej Bogiem, gdzie rodzice wychowują swoje pociechy w duchu wiary i miłości. Kaznodzieja wskazał , że Samarytaninowi z przypowieści ewangelicznej nic nie groziło za pomoc potrzebującemu. Natomiast rodzina Ulmów poniosła największą ofiarę, złożył swoje życie. Bp. Stanisław pochodzi z wielodzietnej rodziny. Urodził się jako 12 dziecko w rodzinie.

W uroczystej Eucharystii licznie zebrali się członkowie wspólnoty parafialnej, jak również dzieci z Katolickiego Przedszkola „ Lolka” działającego przy parafii wraz z rodzicami. Nie sposób było zauważyć Rycerzy św. Jana Pawła II oraz uczestników innych wspólnot.

Na zakończenie bp. Jerzy Mazur zachęcił, aby odwiedzić miejsce życia i śmierci błogosławionej rodziny Ulmów oraz okolice. Na zakończenie uczestnicy mogli ucałować relikwie bł. rodziny Ulmów, a dzieci otrzymały indywidualne błogosławieństwo od ks. biskupów. Rodziny parafii św. Jana Pawła II mogli do 21.00 godziny indywidualnie nawiedzić relikwie bł rodziny Ulmów.

ks. TB

Błogosławiona Rodzino Ulmów

Przyszliśmy tu dzisiaj jako przedstawiciele rodzin, z całym bagażem naszych trudności, aby prosić o Wasze wstawiennictwo.

Trud krzyża wpisany jest w codzienność wielu rodzin z naszej parafii. Wyście też przyjęli swój krzyż i umieli odczytać wpisane w niego zaproszenie do pełni chrześcijańskiego życia.

Byliście zwykłymi ludźmi, rodzicami, małżonkami, takimi jak my.

Ty Józefie samodzielnie zbudowałeś wiatrak, hodowałeś jedwabniki, upowszechniałeś nowe uprawy, byłeś pierwszą osobą we wsi, która używała elektryczności. Pasjonowała Cię fotografia i robiłeś piękne zdjęcia żonie i dzieciom.

Ty – Wiktorio, z radością zajmowałaś się domem i dziećmi, ale znajdywałaś czas na grę w teatrze amatorskim i  udział w kursach na Uniwersytecie Ludowym.

Wpatrzeni w chwalebny wzór Waszej rodziny chcemy prosić dzisiaj Boga  o wierne realizowanie naszego powołania do świętości, bez oglądania się na warunki i trudności.

Chcemy nauczyć nasze dzieci, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich, za tych, których kocha.

Zależy nam, aby nasze rodziny umiały potwierdzić za Janem Pawłem II, że święci męczennicy nie przemijają, święci proszą o naszą świętość.

Pragniemy odczytywać w świadectwie Waszego życia moc płynącą od Boga w trudnej codzienności, byście byli naszym drogowskazem do świętości.

Nauczcie nas, że można „wzrastać w świętości ” wspólnie, razem – poprzez zwyczajne życie.

Dziękujemy za przykład Waszej  heroicznej miłości i oddanie życia za bliźnich.

Zamieszkajcie w naszej parafii, wspierajcie nasze rodziny.

Błogosławiona rodzino Ulmów – módlcie się za nami

Pozostałe artykuły