Adwentowy Dzień Skupienia dla osób niesłyszących diecezji ełckiej

Dnia 16.12.2023 r. w par. św. Jana Pawła II w Ełku odbył się Adwentowy Dzień Skupienia dla Osób Niesłyszących z terenu diecezji ełckiej. Przybyło około 70 osób. Całość rozpoczęła się katechezą w j. migowym o dobrym przygotowaniu na spotkanie z Panem Jezusem w rodzinie podczas Świąt.

Jako jałmużnę zbieraliśmy do puszki ofiary na rehabilitację chorej nauczycielki z OSW dla dzieci niesłyszących w Olecku pani Eli. Następnie niesłyszący przystąpili do spowiedzi. Ks. Wojciech Luto, proboszcz z Chełch spowiadał w zakrystii, a ja na chórze. Osoby niesłyszące raczej nie spowiadają się w konfesjonale, bo nie widać rąk, którymi „się mówi”. Potrzebują natomiast zamkniętej przestrzeni, w której będą miały intymność, bo poza księdzem nikt nie zobaczy co migają. Słyszący ciszej mówią, niesłyszący zamykają się w pomieszczeniach, aby swobodnie móc się wyspowiadać. Po spowiedzi była Msza św. z formularza III Niedzieli Adwentu, czyli niedzieli „Gaudete”od słów łc. „Gaudete in Domino”, czyli radujcie się zawsze w Panu.

A radość była, bo Pan Jezus jest już blisko i serca po spowiedzi czyste. Podczas homilii, która we mszy dla niesłyszących jest wyświetlana w obrazach na projektorze multimedialnym, przywołałem osobę św. Jana Chrzciciela, adwentowego proroka, który oddał swoje życie z miłości do Chrystusa, został ścięty w więzieniu za mówienie prawdy. Podobnie zginęła bł. Rodzina Ulmów, z Markowej która nie wyrzekła się Chrystusa, przyjmując Go do swojego domu w osobach rodzin żydowskich i za ten czyn miłości stracili ziemskie życie. Zachęcałem uczestników liturgi, aby prosili Boga o wiele łask przez pośrednictwo Bł. Ulmów.

Po Mszy świętej dzieliliśmy się opłatkiem i oddaliśmy cześć przez ucałowanie Relikwiom Bł. Ulmów, których od niedawna par. św. Jana Pawła II w Ełku jest w posiadaniu. Następnie w sali przedszkola „U Lolka”, Głusi mogli zjeść ciepły posiłek. Miłą niespodzianką było spotkanie z Ks. Biskupem Dariuszem Zalewskim, który złożył obecnym życzenia świąteczne i zjadł wspólnie posiłek. Oczywiście nie zabrakło św. Mikołaja i prezentów. Jak przystało na prawdziwego Mikołaja osób Głuchych, był niesłyszący i choć nie miał dużego brzucha, to był bardzo sympatyczny, bo gdy odszedł niepostrzeżenie jedna mała dziewczynka wszędzie go szukała i nie mogła się pogodzić, że już uciekł.

W imieniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Ełckiej dziękuję wszystkim osobom i organizacjom za pomoc w organizacji spotkania. Księdzu Tadeuszowi Białousowi proboszczowi par. św. Jana Pawła II w Ełku za gościnność i ojcowskie serce, p. Joli, która przygotowała pyszny obiad, ks. Wojciechowi Luto za pomoc w spowiedzi, ks. Tomaszowi Filinowiczowi i fundacji „Fonis” z Wrocławia za kalendarze dla Niesłyszących, wszystkim anonimowym sponsorom, p. Andrzejowi Makarewiczowi za pomoc w organizacji i niezawodnej Caritas naszej diecezji, za pomoc Mikołajowi w zdobyciu prezentów. Pamiętajmy, że zarówno w „świecie ciszy” jak i w naszym „głośnym świecie”, zawsze obecność i poświęcony ludziom czas jest w najwyższej cenie.

Ks. Artur Hałucha, diecezjalny duszpasterz niesłyszących diecezji ełckiej.

Pozostałe artykuły