Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku

„Chrystus przyszedł powiedzieć, że Jego misja nie zakończyła się na krzyżu. Przychodzi nie z pretensjami, ale z darami”  – do takiej refleksji zachęcał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku podczas Mszy św. odpustowej.

Na diecezjalne uroczystości Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia 2024 r. licznie przybyli wierni z Ełku i okolic. Już tradycyjnie w tym dniu, do sanktuarium przybywają także Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej oraz kandydaci, aby rozpocząć czas formacyjny. Kustosz sanktuarium ks. prał. Mieczysław Brzóska witając wszystkich zachęcał zebranych, aby z ran Chrystusa czerpać nadzieję na lepsze jutro. Kustosz wyraził również wdzięczność za włączenie się wspólnot i grup modlitewnych z Ełku i diecezji w nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia, która rozpoczęła się w Wielki Piątek.

Biskup ełcki w sposób szczególny zachęcał do modlitwy o pokój w rzeczywistości zagrożonej wojnami, podziałami społecznymi. „Przeżywamy dziś w naszej Ojczyźnie duchowe trzęsienie ziemi. Polega ono na zrelatywizowaniu prawdy i moralności, na wysiłku usunięcia Pana Boga i prawa Bożego z życia społecznego, na odejściu od przykazań Bożych, na odrzucaniu Ewangelii, na bezkarnym promowaniu brudnego myślenia i brutalnego języka. Szerzy się nienawiść i chęć zemsty – mówił. „Szczególnie w ostatnich miesiącach promowane są grzechy przeciwne naturze jako wyraz tak zwanej nowoczesności, promowane jest zabijanie dzieci nienarodzonych i popieranie zwolenników zabijania nienarodzonych dzieci w łonie matki. Ubolewamy nad tym, że wielu z nich deklaruje, że są katolikami (…) Zmartwychwstały Chrystus przychodzi dzisiaj do nas z darem Pokoju, którego, świat nie może nam dać.” – dodał.

Oprócz daru pokoju ordynariusz ełcki zwrócił uwagę na jeszcze dwa inne dary: miłosierdzia i wiary. Zaproponował wiernym, aby w prostocie serca otworzyli się na dary Jezusa Zmartwychwstałego. „Jezus pozostał z nami, bo pragnie nas obdarzać swoim miłosierdziem, pokojem, wiarą. Pozostał z nami przede wszystkim w Eucharystii” – stwierdził bp Mazur. „To w szkole Eucharystii umacniamy naszą wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina. To w szkole Eucharystii odnawiamy i umacniamy relację z Chrystusem” – dodał. Za przykład niesamowitego ukochania Eucharystii podał postać św. Faustyny Kowalskiej.

W dzisiejszym dniu swój dzień formacyjny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przeżywali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej oraz kandydaci na Szafarzy. Biskup wyraził wdzięczność za ich posługę w parafiach. Zwłaszcza za niesienie Chrystusa Eucharystycznego do chorych. Podziękował również ich żonom za wyrażenie zgody i towarzyszenie mężom poprzez modlitwę. W diecezji ełckiej jest ponad 300 Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii, którzy posługują w ponad stu parafiach. Opiekę duchową nad ich formacją w diecezji sprawuje ks. kan. dr Marek Janowski.

Na zakończenie uroczystej liturgii bp Jerzy Mazur dokonał aktu zawierzenia Bożemu Miłosierdziu sprawy naszej Ojczyzny, pokoju w Ukrainie i na świecie, diecezji i wszystkich jej mieszkańców.

W ełckim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego są relikwie Apostołów Miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćko. Wierni mają możliwość codziennej modlitwy przed obrazem Jezusa Miłosiernego oraz przy tych relikwiach.

ks. KZ

Pozostałe artykuły