8 czerwca 2024 r. – Obchody 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Ełku
8 czerwca mieszkańcy diecezji ełckiej zgromadzili się w Ełku na obchodach rocznicowych wizyty św. Jana Pawła II, które połączone były z zakończeniem peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów oraz Dniem Patrona Miasta Ełku, którym jest właśnie św. Jan Paweł II. „To na tym miejscu 25 lat temu zgromadziło się ponad 300 tysięcy wiernych(…). To na tym placu została odprawiona Eucharystia i papież Jan Paweł II skierował słowa homilii, w której wołał głosem biednych i za biednych(…). Zostawił nam też słowa nadziei, które pragnę skierować dzisiaj do Was: Coraggio! Odwagi! Bóg jest z Wami!” – mówił Ks. Bp Jerzy Mazur podczas homilii. Przed uroczystą Mszą Świętą odbyły się występy dzieci i młodzieży z ełckich przedszkoli i szkół podstawowych oraz spektakl „Ja jestem z Wami”, przygotowany w ramach Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.
20 czerwca 2024 r. – Dzień Świętości Kapłańskiej
W czwartek 20 czerwca 2024 r., w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach, diecezja ełcka przeżywała doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. W spotkaniu wzięło udział około 200 księży pracujących w diecezji oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego z Ełku. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a konferencję ascetyczną o posłannictwie kapłana wygłosił ks. prof. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej KUL.
Zwracając się do zgromadzonych kapłanów bp Jerzy Mazur dziękował za pracę duszpasterską i zaangażowanie w parafiach w przeżywaniu Kongresu Eucharystycznego. „Wyrażam wam wdzięczność za wspólną modlitwę, za to bycie razem, jako wspólnota kapłanów. Wypełniamy nasze posłannictwo kapłańskie tak, jak się modlimy. Szczególnie Eucharystia pomaga nam na drodze uświęcania się. Dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów, potrzebuje Chrystusa. Bądźcie świadectwem życia Eucharystią dla swoich parafian” – mówił biskup.
Biskup dziękował kapłanom za zaangażowanie w przeżywanie centralnych dni kongresowych i wydarzeniach Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej. Życzył kapłanom, aby dzięki posłudze troszczyli się o swoje zbawienie i doprowadzili tam tych, których Bóg stawia im na drodze. Zachęcał prezbiterów, aby we wszystkim szukali woli Bożej i ją wypełniali, a szczególnie wspierali się wzajemną modlitwą.
6 lipca 2024 r – Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Matki Bożej Studzieniczańskiej
W sobotę, 6 lipca 2024 r. już tradycyjnie odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Matki Bożej Studzieniczańskiej. Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali w Ełku, Giżycku i w Suwałkach, pielęgniarki, kapłani z diecezji.
Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, którą poprowadziła wspólnota Cichych Pracowników Krzyża. Mszy św. w diecezjalnym Sanktuarium przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W koncelebrze modlili się również kapelani szpitali i księża z diecezji.
W homilii bp Dariusz Zalewski mówił o odkrywaniu cierpienia jako daru, jako Bożej łaski. „Jak często człowiek biadoli i protestuje, gdy nagle krzyżują się jego plany, gdy w jego życie wkracza cierpienie i śmierć. Na pytanie „dlaczego?” nie ma wtedy jasnej odpowiedzi. Wszystko jest tajemnicą. Odpowiedź jest tylko jedna, a znalazłem ją kiedyś w słowach strapionych rodziców jako napis na grobowcu ich młodej córki: „Bóg wie, dlaczego!” Bóg wie, co dla człowieka jest autentycznym dobrem w perspektywie jego ostatecznego przeznaczenia” – mówił biskup.
6 lipca 2024 r. – Rozpoczęcie Lata z Chrystusem
6 lipca w Giżycku na Wzgórzu św. Brunona odbyło się Rozpoczęcie Lata z Chrystusem. Spotkanie nad jeziorem Niegocin rozpoczęło się wspólną modlitwą różańcową, po której Ks. Bp Dariusz Zalewski odprawił Mszę Świętą i wygłosił homilię do zebranych mieszkańców diecezji ełckiej, Giżycka oraz turystów.
Bp Dariusz podkreślił, że chce, aby to Rozpoczęcie Lata z Chrystusem, a także odprawiana Msza Święta, była swoistym „momentem naszego uświęcenia – doskonalenia na wzór Boga samego”.
Po odprawionej Mszy Świętej, wszyscy zebrani uczestniczyli w agapie przy ognisku.
13 lipca 2024 r. – diecezjalne spotkanie teściowych i rodzin
W sobotę 13 lipca 2024 r., w Lipsku odbyło się diecezjalne spotkanie teściowych i rodzin. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełcki. Wśród koncelebrujących kapłanów z diecezji ełckiej byli także kapłani z Dąbrowy Białostockiej oraz Grójca, którzy przybyli z pielgrzymami, a także Rycerze św. Jana Pawła II. Do parafii pw. Matki Bożej Anielskiej, na to spotkanie przybyli również pielgrzymi oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu diecezji. Na zakończenie uroczystej Eucharystii biskup pomocniczy diecezji ełckiej dokonał zawierzenia diecezji, parafii i wszystkich rodzin Matce Bożej Bazyliance przez wstawiennictwo bł. Marianny Biernackiej. W tym dniu tradycyjnie już indywidualne błogosławieństwo otrzymały kobiety oczekujące potomstwa oraz dzieci. Podczas odpustu i spotkania teściowych w Lipsku bp Dariusz Zalewski w homilii mówił o zaletach bł. Marianny Biernackiej jako teściowej, tak potrzebnych w rodzinach dzisiejszych czasów. „Postać bł. Marianny pokazuje nam, że można budować relacje oparte na wzajemnej miłości i szacunku. Uczy nas, że miłość do synowej, będącej w stanie błogosławionym nie musi być mniejsza, niż miłość do własnego syna. Pójście na śmierć za synową nie było wynikiem jednorazowego heroizmu Marianny Biernackiej, lecz owocem trwającej latami jej heroicznej wierności Bogu i jej ofiarnej miłości do ludzi” – mówił biskup.
15 lipca 2024r. – XXXIV Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza Suwałki-Wilno
15 lipca 2024 roku, wyruszyła 34. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie pod hasłem „Rodzina Święta”, która zakończyła się 24 lipca.
Podczas tegorocznego podążania przed tron Pani Miłosierdzia, pielgrzymi będą mogli pochylić się nad tajemnicą i ogromną rolą rodziny oraz małżeństwa w życiu człowieka. Przez codzienne uczestnictwo w Eucharystii, słuchanie konferencji, modlitwę i przede wszystkim przez wyrzeczenia i trudy związane z pielgrzymowaniem, pątnicy będą mogli zawierzać swoje rodziny, swoich najbliższych Maryi, Królowej Rodzin.
„Czas pielgrzymki, to swoiste rekolekcje. Z kolei dobrze przeżyte rekolekcje, kończą się nie tym, że my dobrze się czujemy, ale tym, że nasi bliscy, którzy z nami przebywają, dobrze czują się przy nas” – podkreślał Biskup Pomocniczy.
Bp Zalewski podkreślił również powagę hasła tegorocznej pielgrzymki i tego, jak ważna, szczególnie w tych czasach jest Rodzina Święta. Zaznaczał, że takich rodzin niesamowicie nam potrzeba, a wszyscy, którzy podważają jedyną słuszność rodziny tworzonej przez mężczyznę i kobietę, podważają samego Boga.
Kaznodzieja życzył pielgrzymom również wytrwałości: „Zmęczenie fizyczne się pojawi, ale mam głęboką nadzieję, że odpoczniecie i zregenerujecie się duchowo, a owoce tej wędrówki odczujecie na własnej skórze”.
20 lipca 2024r. – XIX Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Rajgrodu
W trzecią sobotę miesiąca, 20 lipca, już po raz 19. do Matki Bożej Królowej Rodzin pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej oraz z archidiecezji białostockiej. W akcie zawierzenia u stóp Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.
W homilii bp Zalewski zwrócił uwagę, że Kościół zawsze bronił godności kobiety. I chociaż w świecie żydowskim miały określoną rolę, to Jezus wobec kobiet zachowuje się inaczej. „W tej dziedzinie rzuca swoim współczesnym wyzwanie, łamie dotychczasowe normy. „Nauczyciel z Nazaretu swoja nauką i postępowaniem wnosi na świat nową wizję kobiety. Ustala równość mężczyzny i kobiety. Broni je i naucza, że mają one prawo, jak każdy mężczyzna do słuchania Słowa, do poszukiwania prawdy” – wyjaśniał biskup.
Przywołując tłumaczenie Rene Laurentina, biskup zwrócił uwagę, że Chrystus dla kobiet wybrał lepsza cząstkę. „Mężczyznom powierzył to, co zewnętrzne – kościół widzialny, jego obrzędy, jego dogmatykę, jego władzę. Dla kobiet zachował dary bardziej ukryte, często nieznane, po stronie serca, życia wewnętrznego, poufałości z Nim… Oby kobiety zdołały zachować i rozwijać te wartości, którymi się wyróżniają, zamiast zazdrośnie lub ślepo naśladować męskie wzory, do których dzisiaj popychają je feministyczne ideologie” – zachęcał biskup pomocniczy.
Biskup zwracając się do uczestniczek Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet wskazywał na Maryję, jako tę, która najpełniej uczy jak dzisiaj być kobietą i realizować zamysł Boga. Biskup wyraził wdzięczność za tak liczny udział w tym spotkaniu. Podkreślał, że życie wiarą rodziny kształtuje kobieta i zachęcał, aby Święta Rodzina była wzorem ich zawierzenia i wierności Bogu.
Pod koniec Eucharystii przedstawicielki kobiet dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Rodzin.
27 lipca 2024r. – Z Maryją na jeziorach
W sobotę 27 lipca w Mikołajkach już po raz ósmy odbyło się spotkanie „Z Maryją na jeziorach”, podczas którego wierni z naszej diecezji mogli uczestniczyć w programie modlitewno-ewangelizacyjnym.
Spotkanie rozpoczęło częścią artystyczną się w centrum Mikołajek, przy samym porcie, o godz. 18:00. Na zaproszenie Ks. Bp. Jerzego Mazura koncert ewangelizacyjny poprowadziła schola „Aniołki Księdza Bosko” z parafii salezjańskiej pw. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku.
O godz. 19:00 rozpoczął się rejs na dwóch statkach: „Gałczyński” i „Kazimierz”, który połączony był z modlitwą różańcową. O oprawę muzyczną również zadbały „Aniołki Księdza Bosko”, a całości spotkania przewodniczył Ks. Bp Dariusz Zalewski.
Poza dwoma statkami, do rejsu dołączyć mogły się osoby na wszelkich obiektach pływających, aby wspólnie modlić się w poszczególnych intencjach: za wypoczywających żeglarzy i wodników, za rodziny, małżeństwa, dzieci, młodzież, za cały Kościół Diecezji Ełckiej, bezpieczeństwo na trasach wodnych i lądowych, za zmarłych, którzy zginęli na jeziorach, ale również za pokój na świecie, misjonarzy i nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
28 lipca 2024r. – XXXII Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
W niedzielę 28 lipca w ełckim kościele katedralnym rozpoczęła się XXXII Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę pod hasłem „Ja jestem z Wami”, o którym opowiedział również kierownik pielgrzymki, ks. Łukasz Kordowski: „Rozpoczynamy tą Eucharystią 32. już Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Idziemy do Pani Jasnogórskiej w takim bardzo ważnym dla naszej diecezji czasie, ponieważ rozpoczęliśmy trwanie w czasie Kongresu Eucharystycznego. Przyświeca nam w tym roku hasło „Ja jestem z Wami”. To są słowa Pana Jezusa, jako obietnica, że będzie z nami tutaj aż do skończenia świata i jest z nami, obecny, realny w Eucharystii. Taka jest nasza wiara, taka jest nasza tożsamość katolików. Zatem nasza pielgrzymka, która przebiega pod tym hasłem ma zarówno nam, jak i innym, nieustannie o tym przypominać, że Pan Jezus jest z nami.” Droga pątników z naszej diecezji rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 06:00, której przewodniczył Ks. Bp Dariusz Zalewski.
10 sierpnia 2024r. – Diecezjalna Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej
W sobotę 10 sierpnia 2024 r. w Studzienicznej zgromadzili się pielgrzymi z diecezji ełckiej, by przed cudownym obrazem Matki Bożej modlić się w intencji trzeźwości. Diecezjalna pielgrzymka w tej intencji odbywa się już po raz 22. To wydarzenie jest odpowiedzią na apel Biskupów w Polsce, by szczególnie w sierpniu modlić się o trzeźwość.
Przygotowaniem do Eucharystii było wspólne nabożeństwo różańcowe podczas, którego uczestnicy mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Uroczystej Mszy św. o godzinie 11.00, przewodniczył ks. kan. dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej. W homilii ks. Jacek Uchan mówił: „W tym roku pielgrzymując do Studzieniczańskiej Pani w intencji trzeźwości, czynimy to w święto św. Wawrzyńca. To bardzo ciekawa postać z początków naszego chrześcijaństwa. Św. Wawrzyniec był diakonem i administratorem dóbr kościelnych oraz opiekunem ubogich Rzymu. Trwały prześladowania chrześcijan. Św. Wawrzyniec otrzymał propozycję, aby ocalić swoje życie, jeżeli wyda bogactwa kościelne. Męczennik zebrał wszystkich biednych z Rzymu i z dumą powiedział, że właśnie ci ludzie są najcenniejszymi skarbami Kościoła. Przykład tego męczennika uczy nas, że każdy człowiek w oczach Boga jest wyjątkowy” – zapewniał dyrektor WDO.
„Oczywiście najważniejszym skarbem Kościoła jest Jezus Chrystus, Bóg, który stał się człowiekiem. Ale nie możemy negować prawdy, że my, którzy uwierzyliśmy w Chrystusa, przyjęliśmy chrzest, staliśmy się dziećmi Bożymi, również jesteśmy skarbami Kościoła” – podkreślał kapłan.
11 sierpnia 2024r. – Zakończenie 32. Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę
11 sierpnia zakończyła się 32. EPP na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej 270 pielgrzymów, 118 mężczyzn i 152 kobiety, w tym 14 kapłanów, 3 diakonów, 4 siostry zakonne i dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Pątnicy przez dwa tygodnie przemierzyli ponad 500 km, aby dotrzeć przed wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to jedna z najdłuższych tras pielgrzymkowych w naszym kraju.
32. Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Ja jestem z Wami”, nawiązując do przeżywanego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.
„Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, to dwutygodniowe rekolekcje. Punktem centralnym każdego dnia była Msza Święta. Istotą pielgrzymowania, oprócz pokutnego wysiłku, był zawsze codziennie odmawiany we wszystkich grupach różaniec święty – w ten sposób pielgrzymi omadlali swoje intencje, ale również te, które zostały im powierzone. Każdego dnia głoszone były w grupach konferencje, śpiewane były godzinki ku czci Najświętszej Marii Panny, odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia, a na koniec dnia EPP łączyła się duchowo z Jasną Górą, śpiewając Apel Jasnogórski” – mówił podczas powitania grupy ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki.
Bp Zalewski, kontynuując i podkreślając wartość Eucharystii, wspomniał o pierwszych męczennikach, którzy oddawali życie, mówiąc „Nie mogę żyć bez Eucharystii”: „Oni tę wartość odkryli, poznali. Wiedzieli, że jest ona ważniejsza niż życie. My też możemy ją poznać. Przez rekolekcje, przez pielgrzymkę odkrywamy czym jest Eucharystia i kim jest Jezus Chrystus, który jest obecny w postaciach eucharystycznych, w kapłanie, w zgromadzonym ludzie i słowie. My to odkrywamy, także podczas wędrówki, w drugim bracie. Eucharystia jest źródłem jedności , a jednocześnie pozbawia nas egoizmu, bo w niej Jezus daje nam siebie. Uczy nas tym samym dawania siebie, uczy nas służby”.
„Ważne jest to, byśmy prosili Boga o zrozumienie i cierpliwość, szczególnie, gdy cierpimy. Tak jak Matka Boża, która widząc swojego konającego Syna cierpiała, ale w wierze zaufała. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, by być z Nią, od Niej się uczyć i Jej słuchać. Ona zawsze wskazuje na swojego Syna, tak, jak jest na tym obrazie. Tak jak Bóg Ojciec, podczas chrztu Jezusa w Jordanie czy podczas Przemienienia. „Jego słuchajcie”. – podkreślał Kaznodzieja.
15 sierpnia 2024r. – Różaniec na wodzie
W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 15 sierpnia 2024 r., w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej odbyło się nabożeństwo znane jako: „Różaniec na wodzie”. Wspólną modlitwę rozpoczęła Msza św. przed kaplicą na wyspie, przy cudownym obrazie Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie różańcowej uczestniczył również kard. Gerhard Ludwig Müller, który wypoczywa w diecezji ełckiej.
W homilii bp Jerzy Mazur wskazał, że to sierpniowe święto łączy Wniebowzięcie Matki Bożej z wątkami patriotycznymi. „W tę dzisiejszą uroczystość zadajemy sobie pytanie: „co nam mówi tajemnica Wniebowzięcia? W Maryi Bóg jakby naszkicował to, co będzie udziałem całego Kościoła i każdego z nas. Maryja ukazuje nam drogę naszego pielgrzymowania tutaj na ziemi. Ukazuje nam, że celem naszego życia jest Niebo” – zachęcał do refleksji biskup ełcki..
Biskup wyjaśnił, że Maryja ukazuje nam drogę, którą jest wiara i pokora. „To właśnie pokora jest wyjaśnieniem tajemnicy Maryi i Jej wyboru. Ona stała się „pełna łaski”, ponieważ nie było w Niej nic własnego. Wołajmy każdego dnia: „Maryjo prowadź, bo Ty znasz drogę wiary. Maryjo ucz nas pokory” – zachęcał pasterz diecezji.W diecezji ełckiej trwa Kongres Eucharystyczny. Jak zauważa biskup ełcki to czas szczególnej łaski dla diecezji i każdego z osobna. „Ten dzisiejszy świat potrzebuje Eucharystii, nasze dusze potrzebują Eucharystii, nasze rodziny potrzebują Eucharystii, nasza Ojczyzna potrzebuje Eucharystii, ponieważ jest dotknięta wpływami sprzecznymi z Ewangelią i Królestwem Bożym. Odnawiajcie adorację eucharystyczną, bądźcie świadkami, misjonarzami Eucharystii” – zwracał się z prośbą biskup.